İnsan Kaynakları Departmanının işveren markası ne olacak?

5,005

“İnsan kaynakları mesleğini gelecek dönemde en çok zorlayacak şey nedir?” Her yıl bu konuda birçok global araştırma yapılır.

Sonuçlar hemen hemen aynıdır:

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

  • Dijital dönüşüm
  • Yetenek yönetimi
  • Organizasyonel gelişim, vb.

“Diğer departmanlar için aradığımız yetenekleri, insan kaynakları için bulmakta zorlanıyoruz” ya da “Gelecek yıl hedefimizde bu var.” gibi bir sonuç hiç görmedim.

İşveren markasına organizasyon boyutunda bakılır ama ben bu kez departman bazında bakarak soruyorum: İnsan kaynakları departmanının işveren markası ne olacak?

Neden insan kaynakları departmanından CEO’luğa giden yol finans, pazarlama, satış ve diğer departmanlara göre çok çok az ya da neredeyse hiç yok?

Bazı şirketlerde tepe yöneticiliğe giden yolda tüm departmanlarda iki, üç yıl geçirmek gerekiyor. O zaman İK departmanında da kalıyor yönetici adayları. Bu bile harika bir uygulama ama sorumun yanıtı bu değil.

Simon Barrow’la bir araya geldiğimizde sık sık bu konuyu konuşuyoruz. Employer Brand Academy’de de misyonlarımızdan biri İK dışındaki birimlerde ve organizasyonun en tepesinde çalışabilecek donanımda İK profesyonelleri yetiştirmek. Ama insan kaynakları çalışanlarının böyle bir hedefi var mı acaba?

Devamı >>>

 

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.