Dilay Demir – Müze Rehberi

buneis.com

33,655

Adım Dilay Demir. Ben burada rehber olarak çalışıyorum. Burada işitme engelli insanların hayatlarıyla ilgili deneyimsel empati sergisinde çalışıyorum.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

İnsanlar buraya gelince ilk olarak korkuyorlar, daha sonra şaşırıyorlar, bunu görmek beni çok mutlu ediyor. İnsanlarla diyalog kurmak, çerçevelerdeki yüz ifadelerini görmek beni çok mutlu ediyor. Diyalog odasında da çok duygulanıyorlar. Orada işitme engelliler ile ilgili hikayeler anlatıyorum ve bize destek olmalarını söylüyorum.

Sergimiz biraz yoğun, özellikle okul gruplarının olduğu günler. Bazen yoruluyoruz ama çok eğleniyoruz. Çocuklar ve üniversite grupları zor olabiliyor; işaret dili anlayabiliyorlar fakat küçük çocuklar biraz yaramaz.

Atatürk Üniversitesi’nde grafik tasarımı ve fotoğrafçılık okuyorum. 3. sınıf öğrencisiyim.

Hayır sadece işitme engelli biri bu işi yapabilir. Sabırlı ve kendi geliştirmiş olması gerekiyor. Bizim yaşam koşullarımızı iyi biliyor ve diyaloğunun da iyi olması lazım.

Ben grafik ve fotoğrafçılık öğrencisi olmasaydım daha farklı insanlar tanımak, daha çok eğlenmek, gezmek isterdim. Tabi bunun için biraz daha cesur olmak gerekir; daha cesur olmayı isterdim.

Ben bu işi yapmıyor olsaydım, hayalim olan sadece işitme engellilerin çalıştığı bir kafe açmak isterdim. Ve buraya gelen herkesin işaret diliyle kendini ifade etmesini isterdim.

Daha fazla meslek için www.buneis.com

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.