Hande Özdilim – Küratör

buneis.com

34,756

Hande Özdilim. Küratörüm. Küratör aslında kurumlar için müze ve sanat galerileri için sergi düzenleyen kişi. Aslında sergi düzenlemek sadece küratörün yönetiminde veya sadece küratörle gerçekleşen bir durum değil. Bir ekip işi, küratör de bu ekibin aslında bir parçası. İşin daha çok editöryal kısmı ve sanatçı ilişkilerini yürüten kişi. Kuruma göre sergi konseptini belirler. Bununla ilgili de iki aslında farklı yaklaşım var: benim tercih ettiğim sanatçı atölyelerini sıklıkla ziyaret edip, bir konsept belirleyip -o takip ettiğim sanatçılar içinden- onları ortak bir sergi içinde bir konsept metin ile bir araya getirmek. Ama bunun farklı yöntemleri de var. Sizin o günkü gündeminizi oluşturan meseleyle ilgili yazdığınız bir metinde bu serginin, bir serginin daha doğrusu, konseptini oluşturabilir. Bunun için de daha sonrasında sanatçıların, sizin konseptinize yakın sanatçıların, araştırılması gerekir. Daha sonra bu konsept metinle ilgili bir toplantı düzenliyoruz sanatçılarla ve birlikte bir sergi projesine doğru ilk adımları atmış oluyoruz.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Sanatla iç içe olmak yaptığım işin bana en keyif veren tarafı. Hem sanatçılarla bir arada olmak, hem sürekli sanat eserleri ile haşır neşir olmak mesleğimde en sevdiğim taraf.

Yaptığım işin bana göre en zorlu tarafı sanatla iç içe olduğunuz için aslında eserler mümkün olduğunca hem mekan içinde hem de mekana geliş sürecinde bir bir koruma altına alınıyor ama bunun hep karşılığı ekonomik. Aslında mekana geliş sürecinde ve sonrasında sergilendiği süreçte, eserlerin başına bir şey gelmesi benim en büyük korkum; çünkü bunun telafisi kesinlikle maddi değil.

Ben Yıldız Teknik Üniversitesi sanat ve tasarım fakültesi sanat yönetimi mezunuyum.

Farklı alandan gelen birisi de aslında küratörlük yapabilir. Hatta farklı disiplinden geliyor oluşunun ayrı katkıları olabilir. Çünkü Küratörlük aslında çok yönlü düşünmeyi de beraberinde getiren bir iş. Çok fazla okumanız gerekiyor, çok fazla araştırmanız gerekiyor. Bu sadece sanatla ilgili değil, bütün mesleklerle ilgili aslında biraz fikir sahibi olmanız gerekiyor.

Belki biraz daha fazla gezmek, yurtdışı seyahatleri, özellikle sergi ve müze anlamında; bunların daha fazla olmasını isterdim. Belki bütçemi ve zamanımı buna göre yönetirdim. Bunun dışında her zaman çok fazla okumanız gerekiyor, belki kendime ayırdığım diğer zamanları ona aktarabilirdim daha fazla.

Bugün başka bir iş yapmak istemezdim; şu an bulunduğum yerden ve yaptığım işten çok memnunum.

Daha fazla meslek için www.buneis.com

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.