Unicorns Turkey, oyunlaştırma ile kalite kontrol ekibinin verimliliğini nasıl arttırdı?

1,975

Unicorns nasıl doğdu?

Başka sektörlerde çalışan iki kişinin hayali ile sevgiyle doğdu. Kız çocuklarının eğitimi ,kadınların üretime katılması için bir vakıf kurma projesi ile doğdu . Eski köy enstitülerini şehirlerde hayata geçirecek ve kadınları eğitecek, öğretecek ve bir şeyler yapmasına olanak sağlayacak sonrasında da yaptıkları ürünleri bir şekilde satıp para kazanma şansı yakalayacaklardı. Eğitimli kadınlar eğitimli, okuyan, düşünen, sorgulayan ve araştırıp öğrenen çocuklar yetiştirecekler fikri ile şimdi başlarsak yirmi yıl sonra belki bu gün yaşanan toplumsal sorunlar yaşanmaz fikri ile doğdu ve gelişti.Şikayet ettiğimiz ve değişmesini istediğimiz her şey için önce adım atmalıyız . Kadınlarımız öğrenirken çocuklarınıda getireceklerdi ve çocuklarımızda okuyacak ve enstrüman çalmayı öğrenecek , sanatla ilgilenecek ve zihinsel , bedensel gelişimleri için destekleneceklerdi. Fikir tabi ki çok büyüktü ve hemen bir avukatın yanına gittik ve danıştık vakıfın kurulması için ve aldığımız bilgi vakıfı kurmanın kolay olduğu ancak zor olan kısmın ise vakıfın sürdürülebilirliğinin sağlanması olduğunu anlattı bunun için bir ticari işletmenin kaynak oluşturması gerektiğini söyledi . Bizde o zaman bir eğitim merkezi açalım ve bu merkez vakıfı kursun ve devamlılığını sağlasın fikri ile Unicorns Turkey firmasını kurduk .

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Unicorns’ta neler yapıyorsunuz?

Öncelikle kişisel gelişim için çeşitli çocuk ve yetişkin atölye çalışmaları yaptık . Pandemi sürecine kadar Astroloji sınıfımız bile vardı.Havacılıkla ilgili MEB onaylı bir eğitim merkezi olmanın yanı sıra Uçuş Simülatörümüz ile hem amatör hem de havacılık ile ilgilenen yetişkin ve çocuklara kendi uçuşlarını yapma imkanı sağlıyoruz. Kurumsal firmalara eğitim danışmanlığı veriyoruz ve a bireysel gelişim için danışmanlık almak isteyen kişilere yardımcı oluyoruz. Mesleki İngilizce programları ,işe girişte insan kaynaklarının kullanımı için kuruma özel test ve oyunlar dizayn ediyoruz . Çünkü kalıcı öğrenme ancak oyunlarla mümkün olabiliyor.

Eğitim oragizasyonlarının ve danışmanlıkların yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri yapıyoruz. Türkiye İşitme Engelliler Federasyonu ile gönüllü olan sekiz işitme engelli arkadaşımıza Tango öğrettik, Görme engellilere beril alfabesi ile hızlı okuma eğitimleri verdik . Onkolojide tedavi gören çocuklar ve zihinsel engelli çocuklar ile ilgili bir takım topluluklar ile gönül ve sevgi birliği çatısı atında bir takı organizasyonlar yapıyoruz.

Şirketlere nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Kurumsal firmalar ile yaptığımız çalışmalarda öncelikle sorun olarak gördükleri konuyu bizimle paylaşmalarını istiyoruz. Bazen firmaların sorun olarak nitelendirdiği konu aslında bambaşka bir sorunun sonucu olabiliyor. Eğitimi organize etmeden önce sonunda almak istedikleri ölçümlenebilir sonucu öğrenmek istiyoruz. Eğitim sonrasında almak istedikleri nihai sonuca odaklanıyoruz ve bu sonucu nasıl ölçümlenebileceğini kendileri ile paylaşıyoruz. Bazen satışlarının artması, bazen kar artışı ya da verimlilik, üretim bandında ki üretim artışı ya da daha az zamanda daha çok iş üretimi gibi olabiliyor sonuçlar. Eğitim alacak personelin çalışma alanında fizibilite çalışması yapıyoruz çünkü bazen personelden bağımsız olarak çalışma koşullarında ki ufak bir iyileştirme sonuca inanılmaz pozitif etki edebiliyor. Akabinde firmanın vizyonu, misyonu çalışan yapısına uygun eğitmen ve sadece firmaya özel içerik ve sonuca ulaşacak oyuncaklarımız ile firmaya tekrar giderek istedikleri sonuca kaç saatlik bir eğitim ve kaç kişilik ekip ile ulaşabileceklerine dair bilgiyi veriyoruz. Bazı firmalarda ilgili departmanda çalışan kişiler arasından bir takım yöntem ve özel yazılımlar ile biz eğitime alınacak personel seçimini yaptık. Akabinde eğitim süreci başlıyor ve hemen eğitim sonrası performans takibini yapmaya başlıyoruz.

Şirketlerin işe alım süreçlerinde ise kendi yazılım oyunlarımız ile hız, odaklanma, analitik düşünme gibi yönlerini ölçerken diğer taraftan doğum haritaları, Human Design, Numaroloji, Bilinç Altı kodlamaları gibi detaylar ile ilgili pozisyon ve şirket için ne kadar doğru kişi olduğuna dair raporlamalar yapıyoruz.

Eğitim sonrasında ise firma çalışanlarına kazandıkları yetkinliklerini devam ettirerek arttırmaları için onara uygun oyuncaklar hediye ediyoruz.

Şirketlerin size yaklaşımı nasıl?

İlk önce anlattığımız modeli şaşkınlıkla karşılıyorlar. Tabi ki alışkın oldukları bir eğitim modeli sunmuyoruz onlara tamamı yazılım ve oyun yüklü bir eğitim ile sihirli bir değnekle dokunacağımızı ve istedikleri sonucu alacaklarını söylediğimizde inanmakta bir miktar zorlanıyorlar . Yabancı sermayeli Uluslar arası şirketler yerli sermayeli şirketlere göre yeniliğe ve denemeye daha açıklar. Bazı şirketlerde insanın en kolay ikna olması yöntemi kendi tecrübesidir diyerek üst düzey yöneticilerden oluşan küçük bir grubu demo eğitimine alıyoruz ve bu demo eğitimden sonra zaten artık aynı dili konuşuyor oluyoruz. Daha önce yapmış olduğumuz referanslar ile kendi demo tecrübeleri birleşince uzun soluklu bir iş ortalığı başlamış oluyor.

Farkınız nedir?

Bu denklemde sizlerin de gördüğü gibi her gün %1’lik bir etki 1 yıl boyunca uygulandığında yıl sonunda 37,7 katlık bir büyüme gerçekleşebilir. Biz bu büyüme etkisine Unicorns Etkisi diyoruz.

Unicorns Etkisi eğitimle bilgiyi sevgiyle bir araya getirip bireylerin kendi gerçekliğinde başarabilme halini hissetmesidir.

Firmaların Unicorns Etkisi isteyerek bizimle çalışmak istemesinin en temel sebebi ise tamamen başarının ölçümlenebilir nihai sonuçlar ile desteklenmesidir. Unutulması gereken en önemli unsur ‘İNSAN’ kendi yapabilir gerçekliğine ikna olduğunda o artık onun gerçeğidir ve yaşamaya başlar. Biz tamamen oyunlarla ve kendi yazılımlarımızla kurguladığımız eğitim modellememizde sürdürülebilir kalıcı başarıyı hedefledik

Kurucu ekip kaç kişiden oluşuyor? Bu kişilerin geçmişlerinde neler var?

Kurucu ekip olarak gözüken sadece bir kişi var ve o benim Hediye Soyyiğit. 13 Yıl kadar bankacılık yaptım. Ancak Unicorns Turkey sadece bir kişi ile kurulmadı ve kurgulanmadı. Fikir aşamasından itibaren görüştüğümüz, konuştuğumuz her işletme sahibi, çalışan, arkadaşlarımız, ailemiz, eğitmenlerimiz ve bizden eğitim alan yetişkin ve çocuklar bu yolculukta Unicorns’un bir şekilde kanadının değdiği herkes aslında bana göre kurucu ekipte. Hatta rakiplerimiz bile 🙂

 

 

Otomotiv sektöründe yaptığınız verimlilik / dönüşüm projesi nasıl doğdu? Projeyi detaylı anlatır mısınız?

21 ülkede 191 noktada var olan bir Japon Otomotiv firması ile yapmış olduğumuz eğitimde Kalite Kontrol biriminde çalışan kişilerin hız ve odaklanma ile ilgili, Japonya üst yönetiminin Türkiye’de olan fabrikadan istediği standartlara ulaşma talebine istinaden başladı proje. Öncelikle 38 kişilik personeli testlere tabi tutarak aralarından 24 kişiden oluşan üç grup seçtik. Aslında istedikleri 38 kişilik personeli 18 kişiye düşürmekti. İkişer tane yedekli olacak şekilde üç grubumuzu oluşturduk ve toplamda sadece 16 saatlik bir eğitimle tekrar iş başı performanslarını izlemek üzere çalışma hatlarının başlarına geçtiler ve sonuç inanılmazdı. Ortalamada artık bu personeller %31 hız artışı ile daha hızlı hareket ederek parça bakma süreleri 1/3 oranında azaldı. Kalite Kontrol hatlarından geçen parça adetleri 1000 düzeylerinden 1600 düzeylerine geldi ve bu etki üretim bandına da pozitif yansıyarak fabrika üretimi de Kalite Kontrol hızına yetişmek üzere üretimleri aynı oranda arttırarak çalışmaya başladı dersek hiç abartmış olmayız. Fabrika artık Japonya’da olan fabrika standartlarında on sekiz kişi ile çok daha fazla üreterek hatalı ürün kaçırmadan maksimum performans ve maksimum verim ile çalışıyor. Bunun adı ölçülebilir, sürdürülebilir sonuç odaklı bir başarı yani Unicorns Etkisi….

Projenin geleceği nelerdir? Nerelere evrilecek? Sizin için işin en zor kısmı nedir?

Şu anda ilgili firma için oyun laboratuarı projemiz var ve üç aylık periyotlar halinde yarışmalar düzenleyeceğiz. Bu oyunlar tamamen firmaya özel olarak sıfırdan dizayn edilmektedir. Artık fabrika çalışanları çay kahve molalarında gidip beyin performans gelişimleri için hem bireysel hem de ekip halinde takı çalışması yapabilecekler. İşe alım süreçlerinde de birlikte bir çalışma modeli geliştiriyoruz ve oyunlarımızın dijital portalda da yazılıları yapılıyor. Nerelere evrilir bilemiyoruz çünkü Unicorns Turkey’i kurarken mottomuz ‘’Hayal Et Gerçek OLSUN’’ bu bağlamda evrimle süreci tamamen hayal gücü ile sınırsız gibi duruyor.

Bizim için işin zor kısmı yok …Bir şeye nasıl bakarsanız öyle görürsünüz …Sadece sorunu doğru anlamak ve analiz etmek sanıyorum bizi en uğraştıran ve en eğlenceli tarafı.

Yurtdışına açılma çalışmanız var mı? Ne durumda?

Aslında şu anda çalıştığımız firmalar arasında %100 yabancı sermayeli firmalar olduğu için biz bir miktar kendimizi açılmış olarak görüyoruz. Ancak istediğimiz tabi ki dünya devi firmalar ile çalışman yanı sıra geliştirdiğimiz oyun yazılımları ve işe giriş için dizayn ettiğimiz modellemeleri sadece firmaların ulaşabilmesi değil dünyanın her yerinden kişilerinde girerek kendini geliştirebilecekleri web tabanlı bir buluşma ortamı sağlamak. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

 

Son olarak…

Biz Unicorns Turkey olarak bir hayal kurduk ve gerçek oldu, şimdi sıra sizde ….

‘’Hayal Et Gerçek Olsun ….

 

 

 

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.