2015’te atanan yöneticilerin yüzde 29’u kadın

615

Geçtiğimiz yıl iş dünyasında 346 yönetici ataması yapıldı. Bunlardan 100’ü yani sadece yüzde 29’unu kadınlar oluşturdu. Yeni kadın yöneticilerin yüzde 25’i tepe yönetimde yer aldı.

 

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Yenibiris.com, geçen yıl 35 sektör ve 19 iş alanında gerçekleşen yönetici atamalarını analiz etti. 2015’te kamuoyuna açıklanan 346 atamanın 100’ünü kadınlar oluşturdu. Yapılan incelemede geçtiğimiz yıl tepe yönetimde kadınların daha fazla görevlendirildiği görülüyor. Yeni atanan kadınların yüzde 25’i tepe yönetimde (genel müdür, genel müdür yardımcısı vs.) yer aldı. 2014’te bu oran yüzde 19 olarak gerçekleşmişti.

İlaç sektörü önde

Sektörel bazda incelendiğinde ilaç şirketlerinde geçen yıl yeni görevine başlayan yöneticilerin yüzde 41’ini kadınların oluşturduğu görülüyor. 12 orta ve üst düzey kadın yönetici ilaç sektöründe İK, sağlık, pazarlama, kurumsal iletişim, satış ve iş geliştirme bölümlerinde yeni görevlerine başladı. Bilişim sektöründe ise kadın yönetici artışının yüzde 6 oranında gerçekleştiği görülüyor.

İK’da kadın yönetici oranı düşüyor mu?
Son 10-15 yılda hem yönetici, hem çalışan açısından kadınların hakim olduğu insan kaynakları (İK) alanında ise 2015’te kadın yönetici atamaları yüzde 18 oranında kaldı. İK’nın kendi içindeki yeni kadın yönetici atama/transfer oranı ise yüzde 54 oldu. 2014 yılında bu oran yüzde 66 olarak gerçekleşmişti. Bu da “İK’da kadın yönetici oranı düşüyor mu” sorusunu akıllara getiriyor.

Para yönetiminde daha fazla kadın

İK’nın tersine, ağırlıklı erkeklerin oluşturduğu mali işler alanında ise 2015’te kadın yönetici sayısı arttı. 2014’te bu alanda atanan kadın oranı yüzde 4 olarak gerçekleşirken, 2015’te yüzde 10’a yükseldi.

Geçtiğimiz yıl 2014’e kıyasla kadın yöneticilere daha az yer veren sektörler de oldu. Gıda sektöründe 2014’te atanan kadın yönetici oranı yüzde 7 iken, 2015’te bu oran yüzde 3’te kaldı.

Geçen yıl orta ve üst düzey yönetici atamalarında kadınlara neredeyse hiç yer verilmeyen sektörler ise eğlence, havacılık, kuyumculuk, dayanıklı tüketim, lojistik, petrol-kimya olarak gerçekleşti.

Geçen yıl yeni göreve başlayan yönetici kadınlardan bazıları şöyle:

– Sanofi Diyabet Global Medikal Direktörü Demet Özkaya

-Tchibo Genel Merkez Ofisi Gıda Dışı birimi Yönetim Kurulu Üyesi Şenay Küçük Tanşu

-Doğuş Yayın Grubu İnsan Kaynakları Grup Başkanı Ayşe Ertuğrul

-Philips Tüketici Ürünleri Genel Müdürü Milena Elmasoğlu Derya

-TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı

Bilge Beller Özçam

-Finans Portföy Koordinatörü Arzu Odabaşı

-MSD Türkiye Sağlık Politikaları ve İletişim Direktörü Deniz Big Öncel

-Abdi İbrahim Ar-Ge Direktörü Zdravka Knezevic

-Biofarma İlaç, Münir Şahin İlaç ve Betasan Bant İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Direktörü Zümrüt Erdem

-Hayat Kimya Hijyen Kategorisi Pazarlama Direktörü Billur Burkutoğlu

-Hayat Kimya İnsan Kaynakları Direktörü Şenay Gani

-Sigortam.net İnsan Kaynakları Direktörü Sibel Ercan

-GoodWorks markalardan sorumlu Müşteri Direktörü İrem Afşin

Kaynak: Yenibiris.com

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.