WE20 TECH (Women Empowerment Programme) ile kadınlar iş dünyasında daha çok yer alacak

5,826

Mikro Yazılım, Zirve ve Paraşüt, 10 kadın mentor ve 10 kadın mentinin katılımıyla gerçekleştirilen WE20 TECH programını başlattı. Grup şirketlerinde görev alan kadın yöneticilerin mentorluk yapacağı, katılımcıların teknoloji alanında daha fazla yer almasını amaçlayan proje istihdam yaratmayı da hedefliyor. Programı başarıyla tamamlayanlar Mikro Yazılım, Zirve ve Paraşüt’te staj hakkına sahip olacak. Üniversite eğitimine devam eden genç yeteneklerin en hızlı ve etkin şekilde iş hayatına hazırlanmasını amaçlayan proje, aynı zamanda grup şirketlerinde çalışan kadın liderlerin de yönetsel yetkinliklerini geliştirmelerini ve sıra dışı projelere imza atmalarını hedefliyor.

Amaç, istihdama katkı sağlamak

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Üniversitelerin; bilgisayar, yazılım mühendisliği gibi teknoloji bölümleri ile endüstri, işletme mühendisliği bölümlerinde okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin kabul edildiği WE20 TECH başladı.

Projenin önemine dikkat çeken Mikro Yazılım, Zirve ve Paraşüt İnsan Kaynakları Direktörü Gökçe Yargan, “İş hayatına adım atmadan önce, bir liderin sana mentor olmasını ister misin? mottosuyla yola çıktığımız programımızı kısa süre önce başlattık. WE20 TECH, bizler için büyük önem taşıyan bir sosyal sorumluluk projesi; proje kapsamında hem workshoplar düzenliyoruz hem de birebir görüşmeler ile iş hayatına dair hedefleri ve kişisel gelişim alanları üzerine çalışma fırsatı sunuyoruz. Program sonunda güçlü performans gösteren mentiler staj programına kabul edilerek Mikro Yazılım, Zirve ve Paraşüt’ün bir parçası olacak” diyor.

Proje fırsat eşitliği sağlamayı hedefliyor

Yargan, “OECD raporunda, kadın teknoloji endeksi verilerine göre Türkiye bilişim sektöründe yüzde 9,9 kadın istihdam oranıyla en alt sıralarda yer alıyor. Değişen dünya düzeninde en önemli sektörlerin başında gelen yazılım sektöründe daha fazla kadın istihdamıyla ülkemizi üst sıralara çıkartıp fark yaratacağımıza inanıyoruz. Teknoloji alanında insana yatırım yaparak sektörde sayıca çok az olan kadın oranını artırmak, fırsat eşitliğini sağlamak ve kadınlarımızın bu alanda kendi potansiyellerini keşfedebilmelerine destek olabilmek adına programımızı başlattık. Teknoloji alanında istihdamın artırılmasındaki çözüm yollarından birinin de sektörde rol model olan kadınlarımızın mentorluk programlarıyla üniversitelerde okuyan genç kadınlara yol göstermesi olduğuna inanıyoruz. WE20 TECH projemizle benzersiz bir program oluşturarak gençlerimize destek vermeyi hedefliyoruz” diyor.

İş dünyasına donanımlı bireyler yetiştirecek

Projenin çıkış noktasının kadınların teknoloji alanında daha fazla ve daha donanımlı bir şekilde yer almasını sağlamak olduğunun altını çizen Gökçe Yargan, “Şu an için yalnızca İstanbul ve Ankara ile sınırlı olan projemizin kapsamını genişleterek her yıl düzenlemeyi planlıyoruz. Bu kapsamda çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Programımız dahilinde kişisel etkinlik ve hedefleri belirleme, efektif iletişim ve doğru soru sorma teknikleri gibi workshoplarımız olacak. Grup şirketleri olarak, teknoloji ve yazılım dünyasının öncü oyuncularından biri olmayı sürdürüyor ve değişen dünyanın yeniliklerine kendimizi adapte etmeye devam ediyoruz” dedi.

 

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.