Türkiye’nin En Gözde Şirketleri belli oldu

884

Türkiye’nin ilk işveren algısı araştırması olarak 2009 yılından bu yana Realta Danışmanlık tarafından yürütülen “En Gözde Şirketler” araştırmasının sonuçları yayınlandı.

Türkiye’de 11’inci kez gerçekleştirilen ve şirketlerin işveren algısını ölçen “En Gözde Şirketler Araştırması”nın sonuncusu yayınlandı. 11 Nisan 2019 tarihinde düzenlenen ödül töreninde sektör birincilerine ödülleri takdim edilen araştırmada toplam 14 sektörde ödüller sahipleri ile buluştu. Araştırmada incelenen sektörler arasında; bankacılık/finans, bilgi teknolojileri, dayanıklı tüketim/elektrik, denetim, hava ulaşım, hızlı tüketim, ilaç, otomotiv, perakende, Telekom, kamu, e-ticaret, savunma sanayii yer alıyor.
Bu yıl 15 Ekim – 25 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmaya 116 üniversiteden 48 bini aşkın öğrenci katıldı. Yer alması planlanan şirketlerin öğrencilerle yapılan fokus grup çalışmaları ile belirlendiği araştırma sonucunda 12 sektör, 1 en gözde şirket ve 1 en gözde holding olmak üzere toplam 14 sektörde ödüller sahipleriyle buluştu.

 

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Ödülleri üniversite öğrencileri takdim etti
En Gözde Şirketler Denetim Sektörü Birincisi: PwC 
Denetim sektörü finalistleri arasında PwC, Deloitte, EY ve KPMG yer aldı. Bu finalistler arasından En Gözde Şirketler denetim sektör birincisi PwC oldu.
En Gözde Şirketler Bilgi Teknolojileri Sektörü Birincisi: Google 
Bilgi Teknolojileri sektörü
finalistleri arasında Google, Microsoft, IBM, Intel ve SAP yer aldı.
Bu finalistler arasından En Gözde Şirketler bilgi teknolojileri sektör birincisi Google oldu.
En Gözde Şirketler Dayanıklı Tüketim / Elektronik Sektör Birincisi: Arçelik
Arçelik, Samsung, B/S/H, Vestel ve Philips’in finale kaldığı dayanıklı tüketim / elektronik sektörünün birincisi Arçelik oldu.
En Gözde Şirketler E-Ticaret Sektör Birincisi: “Sahibinden”
E-ticaret sektöründe finale kalan Sahibinden, Yemeksepeti, Trendyol, Hepsi Burada ve N11’in arasından birinci seçilen Sahibinden oldu.
En Gözde Şirketler Hava Ulaşım Sektör Birincisi: Türk Hava Yolları 
Hava ulaşım sektörü En Gözde Şirketler 2019 finalistleri arasında Türk Hava Yolları, Atlas Jet ve Pegasus yer alırken, En Gözde Şirketler ulaşım sektörü birincilik ödülü Türk Hava Yolları’nın oldu.
En Gözde Şirketler Telekom Sektör Birincisi: Turkcell
Turkcell, Vodafone, Türk Telekom Grubu’nun finale kaldığı Telekom sektörünün kazananı ise Turkcell oldu.
En Gözde Şirketler Bankacılık / Finans Sektör Birincisi: QNB Finansbank
En Gözde Şirketler bankacılık / finans sektöründe finalist şirketler arasında QNB Finansbank, Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası yer alırken; sektörünün birincisi QNB Finansbank oldu. Sektörün ikincisi Akbank olurken  üçüncülük ise İş Bankası’nın oldu.
En Gözde Şirketler Hızlı Tüketim Sektör Birincisi: Unilever
Unilever, P&G, Coca-Cola Company, L’Oreal ve Nestle’nin finalist olduğu hızlı tüketim sektörünün en gözdesi ödülü kazananı Unilever olurken, ikincilik ödülü P&G’ye ve üçüncülük ödülü Coca-Cola Company’ye takdim edildi.
En Gözde Şirketler İlaç Sektörü Birincisi: Pfizer 
Pfizer, Abdi İbrahim, GSK, Abbott, Bayer’in finalist olduğu sektörünün kazananı Pfizer oldu. Pfizer’ı sırası ile Abdi İbrahim ve GSK takip etti.
En Gözde Şirketler Kamu Sektörü Birincisi: Türk Hava Yolları
Kamu sektöründe finale kalan THY, Aselsan, TAI, İstanbul Borsası ve Merkez Bankası’nın arasından kamu sektörünün en gözde şirketi Türk Hava Yolları oldu. Bu sektörde ikincilik ödülü Aselsan’a, üçüncülük ödülü TUSAŞ’a verildi.
En Gözde Şirketler Otomotiv Sektörü Kazananı: Mercedes Benz Türk
Mercedes Benz Türk, Ford Otosan, Renault, Toyota ve Otokar’ın finale kaldığı otomotiv sektörünün birincilik ödülü Mercedes Benz Türk’e, ikincilik ödülü Ford Otosan’a ve üçüncülük ödülü Renault’a takdim edildi.
En Gözde Şirketler Perakende Sektörü Kazananı: Migros
Migros, CarrefourSA, Teknosa, Mavi ve Boyner’in arasından perakende sektörünün birincisi Migros oldu. Bu sektörde ikincilik CarrefourSA’nın olurken, üçüncülüğü Teknosa aldı.
En Gözde Şirketler Savunma Sanayii Sektör Birincisi: Aselsan
Savunma sanayii sektörünün finalistler arasında Aselsan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, STM, Havelsan ve FNSS yer alırken, sektör birinciliği Aselsan’ın oldu. Aselsan’ı sırası ile TUSAŞ ve STM takip etti.
En Gözde Holding ve En Gözde Şirketler 
Türkiye’nin En Gözde Holdingi Koç Holding seçilirken; En Gözde Şirketler Sektör Birincisi Unilever oldu. En Gözde Şirketler ikincisi Türk Hava Yolları, üçüncüsü ise Mercedes-Benz oldu.

 

İşte Türkiye’nin en gözde şirketleri
• En gözde Denetim sektörü birincisi: PwC
• En gözde Bilgi Teknolojileri sektörü birincisi: Google
• En gözde Dayanıklı Tüketim / Elektronik sektörü birincisi: Arçelik
• En gözde e-Ticaret sektörü birincisi. Sahibinden
• En gözde Hava Ulaşım sektörü birincisi: Türk Hava Yolları
• En gözde Telekom sektörü birincisi: Turkcell
• En gözde Bankacılık / Finans sektörü birincisi: QNB Finansbank, ikinci Akbank olurken üçüncü ise İş Bankası oldu
• En gözde hızlı tüketim sektörü birincisi: Unilever, ikinci P&G ve üçüncü de Coca-Cola Company oldu
• En gözde İlaç sektörü birincisi: Pfizer
Pfizer’ı sırası ile Abdi İbrahim ve GSK takip etti.
• En gözde Kamu sektörü birincisi: Türk Hava Yolları, ikinci Aselsan, üçüncü TUSAŞ oldu.
• En gözde Otomotiv sektörü birincisi: Mercedes Benz Türk, ikinci Ford Otosan ve üçüncü Renault oldu.
• En gözde Perakende sektörü birincisi: Migros
• İkinci CarrefourSA, üçüncü Teknosa oldu
• En gözde Savunma Sanayii sektörü birincisi. Aselsan, ikinci TUSAŞ, üçüncü ise STM oldu.

 

Türkiye’yi işveren markası kavramıyla 2007 yılında tanıştıran öncü danışmanlık şirketi Realta Danışmanlık tarafından geliştirilen ve yürütülen En Gözde Şirketler araştırmasına yıllık ortalama 200 şirket ve 40 bin öğrenci katılıyor. Araştırma sırası ile “bir işveren olarak şirket algısı”, “rakiplerle kıyaslama”, “üniversitedeki işe alım çalışmalarının etkileri”, “on yıllık trend analizleri”, “sektör benchmark’ları”, “en önemli iletişim kanalları” başlıklarını kapsıyor. Şirketlerin işveren olarak algısını ölçen araştırmada çeşitli başlıklar altında 64 soru yer alıyor.
Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.