Türk Telekom’dan yeni mezunlara kariyer fırsatları

633

Telekomünikasyon alanında kariyer yapmak isteyen gençlere ne gibi fırsatlar sunuyorsunuz?

Türkiye’nin en büyük işveren markalarından biri olarak, gençlerimize yaptığımız her yatırımı ülkemizin gelecek tasarımına sağladığımız en büyük katma değer olarak görüyoruz. Bu kapsamda hem eğitim ve gelişim programlarımızla gençlerimizin kariyer gelişimini destekliyor hem de Türk Telekom START gibi genç yetenek programlarımızla genç istihdamına destek oluyoruz.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Genç yetenek işe alım ve staj programımız START kapsamında aramıza katılan genç çalışma arkadaşlarımız hem mesleki hem de kişisel bilgi ve becerilerini geliştirecek şekilde modüler çevrim içi gelişim programımıza katılıyorlar. İşe ve şirkete uyum kapsamında oryantasyon ile başlayan gelişim süreci, telekomünikasyon sektörünü ve teknolojik trendleri daha derinlemesine keşfedecekleri eğitim ve öğrenme deneyimleri ile devam ediyor. Burada START’larımız, teknik eğitimlerin yanı sıra profesyonel iş yaşamları için faydalı olacak yetkinlik eğitimleri ve tasarım odaklı düşünme, çevik yaklaşım, yenilikçi düşünme ve inovasyon teknikleri gibi konularda eğitimler alarak öğrendiklerini uygulayabilecekleri proje çalışmalarına dâhil oluyorlar.

Geleceğin mesleği Siber Güvenlik alanında kendini geliştirmek isteyen gençlerimiz için de çalışmalar yapıyoruz. İlkini 2020 yılında hayata geçirdiğimiz “Siber Güvenlik Kampı” sertifika programı kapsamındaki ‘Türk Telekom Gelişim Üssü’ projesi çatısı altında gençlerimizin kariyer gelişimlerine destek olmak amacıyla önemli çalışmalara imza attık. Türkiye’de bir ilk olarak uçtan uca çevrim içi tasarladığımız “Türk Telekom Siber Güvenlik Kampı” ile “Türk Telekom Fikir Maratonu” bunlardan ikisiydi. Ses getiren çalışmalarımız, gençlerimizin çalışma hayatının geleceğine dair çözüm geliştirdikleri “İşin Geleceği Hackathon” projesi ile devam ediyor.

Gelişim Üssü şemsiyesi altında geçekleşen etkinliklere katılmaya hak kazanan genç yetenekleri alanında uzman eğitimciler ve sektörün önde gelen isimleri ile bir araya getiriyoruz. Böylelikle onlara hem tecrübe hem de network imkânı sunuyoruz.

Geleneksel hâle getirmeyi hedeflediğimiz Türk Telekom Siber Güvenlik Kampı’nın ikincisi için de başvuru dönemini başlattık. Gençlerimizin tüm projelerimize olan yoğun ilgisi bize doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

Türkiye’yi teknolojiyle geleceğe taşıyan öncü bir kuruluş olarak sektörel tecrübemizi ve Türkiye’nin en büyük kurumsal okullarından biri olan Türk Telekom Akademi’nin köklü eğitim birikimini gençlerle paylaşacağımız, gençlerin yenilikçi fikirlerini ve kariyer gelişimlerini destekleyeceğimiz öncü projelere hız kesmeden devam edeceğiz.

Türk Telekom Siber Güvenlik Kampı günümüz dünyasında nasıl bir ihtiyacın ürünü olarak ortaya çıktı?

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi olarak hedeflerimizden biri, yerli ve milli teknolojinin yaygınlaşmasında üstlendiğimiz öncü rol gereği geleceğin yeteneklerini yetiştirmek. Bu hedef doğrultusunda, Gelişim Üssü projelerimiz ile gençlerle buluşuyor; bilgimizi, birikimimizi, sektörel deneyimimizi onlara aktarıyoruz.

Bildiğiniz üzere artık “Siber Dünya” diye adlandırabileceğimiz bir çağda yaşıyoruz. Günümüzde ülkeler arası ekonomi ve güç mücadeleleri dahi siber dünya üzerinden yürüyor. Pek çok ülke bu alana yatırım yapıyor. Siber dünyanın sınırlarını korumak, vatan sınırlarını korumak kadar stratejik ve kritik bir önem taşıyor.

Bu kapsamda siber güvenlik, bugünün ve yarının yükselen mesleği olarak karşımıza çıkıyor. Bizler de hem siber güvenlik alanında ülkemizin nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamak hem de gençleri bu mesleğe hazırlamak için kollarımızı sıvadık. Türkiye’de ilk defa çevrim içi olarak gerçekleşen Türk Telekom Siber Güvenlik Kampı,  pandeminin de etkisiyle siber güvenliğin öneminin daha da arttığı bir dönemde, Teknoloji ve Akademi ekiplerimizin iş birliğiyle 2020’de hayata geçirildi.

Türk Telekom Siber Güvenlik Kampı’nda gençleri nasıl bir program bekliyor?

Türk Telekom Siber Güvenlik Kampı, genç yeteneklerle sektörü buluşturmayı amaçlayan, hem şirketimiz hem de ülkemiz açısından çok önemli olan siber güvenlik alanında yetkin iş gücü sağlamayı hedefleyen, gençlerin kariyer gelişimini destekleyen önemli projelerimizden biri.

2020 yılında Türk Telekom Siber Güvenlik Kampı’na, 2500 gibi yüksek sayıda başvuru aldık. Bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz “Siber Güvenlik Kampı” ile gençler, konunun uzmanlarından 10 gün sürecek uygulamalı ve yoğun bir çevrim içi eğitim alacaklar. Bunun yanı sıra heyecanlı bir Capture The Flag-CTF (Bayrağı Yakala) yarışması, sektör duayenlerinin konuşmacı olacağı paneller, sürpriz eğlenceli aktiviteler ve “Türk Telekom Siber Güvenlik Kampı Başarı Sertifikası” kazanma hakkı katılımcıları bekliyor. Tüm bu gelişim fırsatlarının yanında, kamp sonunda dereceye giren arkadaşlarımız, toplamda 33 bin TL değerindeki ödüllerin de sahibi olacaklar.

Türk Telekom Siber Güvenlik Kampı’na kimler katılabilir?

Türk Telekom Siber Güvenlik Kampımıza lisans 3. ve 4. sınıf ile yüksek lisans öğrencileri, en fazla 2 yıl önce üniversiteden mezun olanlar, en önemlisi de siber güvenlik alanında fark yaratmak isteyen gençlerimiz katılabilir.

Kampımız, başvuru ve değerlendirme adımlarından eğitim programına kadar tümüyle çevrim içi olarak yapılacak. Gençler diledikleri yerden programımıza katılabilecek. Bu yüzden Türkiye’nin her yerinden gençlerimiz kampımıza başvuruda bulunabilirler.

Siber güvenlik alanına ilgi duyan, bu kapsamda kendini geliştirmek isteyen ve “Dijital gelecek benimle güvende” diyen tüm gençlerimiz, https://turktelekomkariyer.com.tr/siberkamp/ adresinden başvurabilirler.

Ayrıca gençler, kampla ilgili diğer detaylı bilgiler ve gelişmeler için “Türk Telekom Kariyer” sosyal medya hesaplarımızı takip edebilir.

Bu yıl 70 binden fazla üniversite öğrencisinin katıldığı ‘En Gözde Şirketler’ araştırmasında büyük bir başarı elde ettiniz. Bu başarıya kapı aralayan çalışmalarınız neydi sizce?

Türkiye’nin en gözde kurumlarından biri olan Türk Telekom, Türkiye’nin dört bir yanındaki gençlerin çalışmaya istekli olduğu şirketlerin başında geliyor.

Gençlerin tercih ettiği bir şirket olmanın, Türk Telekom olarak herkese kendini ‘Değerli Hissettirme’ misyonumuz ve insanı merkeze alan yaklaşımımızdan ileri geldiğini söylemek mümkün. Bir teknoloji şirketi olmanın da ötesinde tüm faaliyetlerimizi iyilik ve fayda sağlayacak şekilde yürütüyoruz. Çünkü teknolojinin insanların ekonomik, sosyal ve ruhsal iyilik hâllerine hizmet etmesi gerektiğine inanıyoruz.

2020 yılı içerisinde Türkiye’nin hemen her üniversitesinden gençleri hedef alan 50’ye yakın kampüs etkinliği düzenledik. Çevrim içi kariyer şenliklerine katılarak sanal stantlarda bilgilerimizi aktardık, deneyimlerimizi paylaştık. START programını başarıyla tamamlayan çalışanlarımızla START’ı hedefleyen genç yetenek adaylarımızı bir araya getirdik. Tüm bunlara ek olarak Gelişim Üssü çatısı altında düzenlediğimiz Siber Güvenlik Kampı, Fikir Maratonu, İşin Geleceği Hackathonu gibi projeler ile gençlerimizi yenilikçi fikirler üretmeye teşvik eden, güçlü gelişim projeleriyle destekleme fırsatı bulduk.

Empati ile hareket ettiğimiz, gençleri odağımıza alarak planladığımız çalışmaların meyve vermeye başladığını görmek son derece memnuniyet verici. Hedefimizin çok daha yüksek sıralar olduğunu söylemeden de geçmemek gerek.

Bu yıl mezun olup iş dünyasına katılacak gençlere tavsiyeleriniz neler?

Son iki yılda yaşanan gelişmeler gösterdi ki dünya düzeninin inanılmaz bir hızla ve bir anda değişmesi mümkün. Bu durum değişime her zamankinden daha çok hazırlıklı olmamızı, çevik bir şekilde uyum sağlamamızı gerektiriyor. Artık yaşamımızda uzaktan çalışma, küresel mobilite, çoklu kariyer gibi kavramlar mevcut.

Ayrıca farklılaşan bunca kavrama rağmen daha da önemli hâle gelen bir değer var: Öz disiplin. Eğer özgür ve esnek çalışma ortamları istiyorsak önce öz disiplinimizi sağlamalıyız.

Tüm bunlara ek olarak tecrübeye mutlaka yatırım yapılmalı. İş dünyasının yetkinlik seti, okul hayatından çok farklı. Başarılı bir öğrenci olmak başarılı bir çalışan olunacağı anlamına asla gelmiyor. Gençlerin bu değişimi hızla yapmaları ve tecrübelerini bu eksen etrafında inşa etmeleri gerekecek.

 

 

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.