TEB, “Minik Maker’lar İş Başında” projesiyle 1000 çocuğa maker eğitimi verdi

522

TEB, “Bugünün Maker Çocukları, Yarının Girişimcileri!” sloganıyla iki yıl önce başlattığı projenin ilk etabında 551 çocuğa maker eğitimi vermişti. Projenin bu yılki etabında ise maker hareketinin Anadolu’ya daha da yayılması hedefiyle 10 il ziyaret edilerek, devlet okullarında okuyan 8-12 yaşları arasındaki 1000 çocuğa maker eğitimi verildi.

Cengiz: “Ülke genelinde girişimcilik ve inovasyon kültürüne katkı sağlıyoruz”

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Ali Gökhan Cengiz konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “TEB olarak inovasyona ve katma değere dayalı ekonomiyi ülkenin geleceği olarak görüyoruz. Bunun için de inovasyon kültürünü geliştirmemiz, girişimciliği teşvik etmemiz, inovatif iş fikirlerini ekonomiye kazandırmamız gerekiyor. Altı yıldır TEB Girişim Bankacılığı ile girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlıyoruz. Ülke genelinde açtığımız TİM-TEB Girişim Evleri’nde girişimcilere elde ettikleri finansmanla fikirlerini nasıl işe dönüştürebileceklerinden projelerini nasıl pazarlayacaklarına kadar her konuda yol gösteriyoruz”.

“Gençleri inovasyona ve girişimciliğe teşvik eden çalışmalar yaparken, bir yandan da geleceğin girişimcisi olarak gördüğümüz çocuklara ulaşmak istedik” diyen Cengiz şunları söyledi: “Hayal gücü yüksek, yeniliklere heyecan duyan çocuklarımızın hayallerini hayata geçirmelerine destek olmak için Minik Maker’lar İş Başında projesini başlattık. Çünkü biz geleceğin hayallerle inşa edilebileceğine inanıyor ve çocuklarımıza verdiğimiz destekle ülkemizin geleceğine de yatırım yapıyoruz”

Projeyle çocuklara fırsat eşitliği sağlamayı da amaçladık

Bu yıl projeyi daha da büyütme kararı aldıklarını ifade eden Cengiz, “Anadolu’daki çocuklarımızın büyük şehirlerde yaşayan çocuklarla fırsat eşitliğine sahip olmasını da amaçlayarak projenin bu yılki etabında daha önce gitmediğimiz 10 ili ziyaret ettik. Hatay, Antalya, Muğla, Ankara, Ordu, Samsun, Van, Diyarbakır, Mardin ve Kars’ta devlet okullarında okuyan 8-12 yaşları arasındaki çocuklarımıza maker eğitimi verdik. Eğitimlerde çocuklarımız kodlama yaparak, dijital oyun tasarlayarak ve geliştirerek, oyun oynama süreci hakkında bilinçlenerek ve birlikte takım olarak ürün geliştirmeyi öğrendi. Bugün maker atölyelerinde tanıştıkları yeniliklerin gelecekte başarılı girişim hikayelerinin ilk adımı olacağına inanıyor; çocuklarımızı inovasyon yolculuklarında her zaman destekliyoruz” dedi.

Web sitesi ve dergiyle daha fazla çocuğa ulaşıldı

TEB, proje kapsamında hayata geçirdiği www.tebgirisimcicocuk.com web sitesi ve Girişimci Çocuk Kulübü ile daha fazla çocuğa ulaştı. Bu mecralar üzerinden paylaşılan içeriklerin yanı sıra eğitimlere katılan çocuklara ücretsiz olarak Maker Çocuk Dergisi dağıtıldı; inovasyon, girişimcilik, maker hareketi ile ilgili içerikler yaş grubuna hitap eden eğlenceli bir dille çocuklara aktarıldı. Ayrıca, ülke genelindeki tüm şubeler üzerinden TEB müşterilerinin de kendi çocuklarına ve çevrelerindeki çocuklara ulaştırabilmeleri için dergiye ulaşmaları sağlandı.

Eğitimlerde neler anlattık?

Eğitimlerle, 21. yüzyılın beş temel becerisi arasında gösterilen “yenilikçilik ve yaratıcılık”, “eleştirel düşünme”, “iletişim”, “iş birliği” ve “bilgi işlemsel düşünme” becerilerinin tetiklenmesi ve geliştirilmesinin yanı sıra robotik kodlamanın öğretilmesi amaçlandı. Eğitim içerikleri arasında Temel Kodlama Yeterliliklerinin Kazandırılması, Dijital Oyun Tasarımı ve Geliştirme, Ultrasonik Sensör Kullanımı, Mesafe Kontrollü Pervane Sistemi, Elektronik Boy Ölçüm Projesinin Tasarımı ve Geliştirilmesi gibi konular yer aldı.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.