Otomatik Katılım’ın nabzı

482

170 yıllık sigorta tecrübesi ile müşterilerinin finansal geleceklerini güvence altına alan NN Hayat ve Emeklilik, çalışanların ve işverenlerin Bireysel Emeklilik’e “Otomatik Katılım” konusundaki yaklaşımlarını belirlemek üzere bir araştırma yaptı.

Araştırma, Türk insanının Otomatik Katılım uygulamasının geldiğinin farkında olduğunu gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre; her 10 kişiden 8’i “Otomatik Katılım”ı duyduğunu belirtiyor ve yine her 10 kişiden 4’ü bu uygulamaya dâhil edilmekten memnun olacağını söylüyor. BES’te Otomatik Katılım’a dâhil olmak isteyenlerin başlıca motivasyonu ”sistemin güvenilirliği” iken katılmak istemeyen veya kararsız olduğunu söyleyenler için en büyük bariyerin “sisteme güvensizlik” olduğu ortaya çıktı. Araştırma, bu kişilerin ikna edilmesi ihtiyacını da gösterdi.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Şirketlerde karar verici pozisyondaki yöneticiler ise Otomatik Katılım’ın gündeme gelmesinden memnun olduğunu belirtiyor. Yöneticilerin yarısından fazlası Otomatik Katılım’ın Türkiye ekonomisine yarar sağlayacağı görüşünde.

NN Hayat ve Emeklilik adına, Otomatik Katılım’la ilgili şirket ve çalışan yaklaşımlarını belirlemek amacıyla Temmuz 2016’da Nielsen tarafından yapılan geniş çaplı araştırmaya Türkiye’nin farklı bölgelerinden 8 ildeki, 15 ve üzeri çalışanı olan şirketlerden toplam 750 çalışan ve 419 işveren/yönetici katıldı.

Araştırmada öne çıkan temel faktör “Güven”

BES’te Otomatik Katılım’a dâhil olmak isteyenlerin başlıca motivasyonu “sistemin güvenilirliği” iken, katılmak istemeyen veya kararsız kalanların belirttiği gerekçe “sisteme karşı güvensizlik”. Sektörün karşı karşıya olduğu zorluklardan biri, fon performansı ve düşük getiri konusundaki algıyı değiştirmesi gerektiği… Ancak bu zorluklar bir yana katılımcılar Otomatik Katılım’ın faydalarının da farkında. %25 devlet katkı payı, cayma süresinin sonunda verilecek 1.000 TL değerindeki ek devlet katkısı ve sistemin düzenli tasarruf etmeye yardımcı olacak olması, katılmak isteyenler için başlıca sebepler olarak sıralanıyor.

Çalışanlar Otomatik Katılım’a göz kırpıyor

Araştırma sonuçları ayrıca çalışanların, Otomatik Katılım’a sıcak baktığını da gösterdi. Her 10 kişiden 3’ü sisteme dâhil olmak istemediğini, 4’ü de kararsız olduğunu belirtiyor. Bu rakam çalışanların doğru bilgilendirilmesi ile sisteme dâhil olma isteğinin artabileceğine işaret ediyor. Bu noktada tavsiye ve açık iletişim önem kazanıyor. NN Hayat ve Emeklilik de uzun süreli yürüteceği entegre iletişim kampanyalarıyla katılımcılara ulaşmayı hedefliyor.

İşverenler, Otomatik Katılım’a olumlu bakıyor

Araştırma kapsamında; işverenlerin bakış açısını da öğrenmek amacıyla firma sahibi, ortağı ya da diğer yönetici pozisyonlarında görev alan ve bireysel emeklilik sistemi ile ilgili konularda karar verici konumdaki 419 kişiyle görüşüldü.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne Otomatik Katılım, yöneticiler nazarında %80 ile oldukça yüksek bilinirliğe sahip ve araştırmaya katılanların üçte ikisi Otomatik Katılım’dan memnun olacağını belirtti. Ek olarak yöneticilerin yarısından fazlası Otomatik Katılım’ın Türkiye ekonomisine yarar sağlayacağı görüşünde.

Kritik soru: Çalışanlar, sistemde kalacak mı?

Yeni düzenlemeye göre çalışanlar Otomatik Katılım ile emeklilik planına dâhil olduktan itibaren 2 ay içinde herhangi bir maddi kaybı olmadan sözleşmesinden cayabiliyor. Bugün, 10 kişiden 4’ü sistemde uzun süreli kalacağını söylüyor. Bu noktada hem hükümet hem de emeklilik şirketleri için kişilerin sisteme güven seviyelerini artırmak için rehberlik yapmaları önem kazanıyor.

Frank Eijsink: “NN olarak Otomatik Katılım’da global tecrübemiz, uzmanlığımız ve kolay, hızlı ve güvenilir süreçlerimiz ile en mükemmel müşteri deneyimini yaşatacağız.”

NN Hayat ve Emeklilik CEO’su Frank Eijsink, Türkiye’de BES’in geldiği noktayı ve araştırmanın çarpıcı başlıklarını şu sözlerle aktardı: “Bağımsız araştırma şirketi Nielsen ile yaptığımız araştırma gösteriyor ki, hem çalışanlar hem de işverenler Otomatik Katılım’a sıcak bakıyor. Araştırma sayesinde Türkiye’deki potansiyel katılımcıların önceliklerini ve eğilimlerini analiz ettik. Araştırmada öne çıkan temel faktör ‘Güven’ oldu. İşverenler, bekle ve gör davranışı eğilimindeki çalışanlara göre sisteme karşı biraz daha pozitif.

Biz NN Hayat ve Emeklilik olarak 170 yıllık köklü bir geçmişe sahip NN Group’un çatısı altında faaliyet gösteriyoruz. Başta Avrupa olmak üzere 18 ülkede faaliyet gösteriyoruz ve emeklilik konusundaki deneyimimizle dünya çapında 15 milyonu aşan müşteriye hizmet veriyoruz. Bireysel Emeklilik Sistemi, Türkiye’de uygulamaya başladığından itibaren müşterilerimizin finansal geleceklerini güvence altına almalarına yardım ediyoruz. Sahip olduğumuz bilgi birikimi ve deneyimimiz mevcut müşterilerimizin bizi tercih etme ve bize güvenme sebeplerinin başında geliyor. Otomatik Katılım’da da NN’in bu konuda sahip olduğu global deneyim ve uzmanlığı ile her zaman müşterilerimizin yanında olacak ve kolay, hızlı ve güvenilir süreçlerimiz ile en mükemmel müşteri deneyimini yaşatacağız. Katılımcılar emeklilik tasarruflarının sağlam olmayan bir şirkette değerlendirilmesini istemiyor ve uzun süreli istikrar arıyor. Biz de NN olarak, Otomatik Katılım konusunda özellikle Romanya ve Polonya’da edindiğimiz global tecrübemiz ve uzmanlığımız ile Türkiye’de çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz.”

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.