“Mutlu Aday” deneyimi

20,664

“İş dünyası hızla değişiyor ve bu da yetenek liderleri için yeni fırsatların ve güçlüklerin kapısını açıyor.” diyor LinkedIn İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Scott Roberts.

Aday deneyimi her zaman çok önemli bir süreçti. Ama bugün çok daha belirleyici. Çalışan–işveren ilişkisi son yıllarda öyle büyük ölçüde değişime uğradı ki neredeyse oyunun tüm kuralları değişti. Adayların şirkete ilk dokunduğu, şirketin bir parçası olma yolunda attığı en önemli  adım artık aday deneyimi. İşe alımda daha önce işveren tarafında olan güç, artık daha çok çalışan tarafında. Odağında artık siz değil, adaylar var. Artık yetenekler sizi seçiyor ve bu seçimi sizinle yaşadığı deneyime göre yapıyor.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Bugün tüm İK dünyasının hemfikir olduğu en büyük gerçek, yetenekleri çekmenin her geçen gün daha da zorlaştığı. Adayların o kadar çok seçeneği var ki sizi seçmelerini sağlamak için yetenek kazanımı sürecinizi doğru yönetmeli ve oldukça farklı bir aday deneyimi süreci yaşatmak zorundasınız. Çünkü kurum kültürünüzle uyumlu, yüksek potansiyelli yeteneklerin rakipleriniz arasından sizi fark etmesi ve tercih etmesi, ancak işe alımda pozitif bir aday deneyimi yani stratejinizin başarısı ile mümkündür.

aday deneyimi

Adayın iş arama sürecinden başlayıp onboarding sürecine kadar devam eden bu deneyimde, işe alım sürecini aday gözünden tasarlayarak hikayelerine değer katarsanız; gözden kaçan boşlukları doldurup belirsizlikleri azaltır, adayın içinde bulunduğu bu zorlu ve stresli yolculuğu kolaylaştırırsanız; işveren marka değerinizi yükseltir ve rakipleriniz arasından sıyrılarak şirketinizin adaylar için doğru adres olmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal medyanın hayatımızdaki tartışılmaz yeri de düşünüldüğünde, bunun aynı zamanda  marka algınız için de ne kadar önemli bir süreç olduğunu görebilirsiniz. Çünkü adaylar başvuru yaptıkları şirkete dair her ayrıntıya dikkat ediyorlar.  

Başvuru sürecinin zorluğu/kolaylığı, işe alım sürecinde kendilerine nasıl davranıldığı, mülakat sırasındaki izlenimleri hatta nasıl elendikleri gibi onları mutlu ya da mutsuz eden tüm deneyimlerini hem çevrelerinde hem de sosyal medyadan paylaşıyorlar.

Aday Deneyimi anketi de (www.adaydeneyimi.com) işte tam bu noktada devreye girerek, bilinirliği ve çekiciliği arttırmakla ilgili faaliyetlerinizi ölçüyor ve günümüzün hızla değişen global yetenek piyasasının zorluklarıyla başa çıkmanızda ihtiyaç duyacağınız o güçlü desteği veriyor. Adayı dinleyerek, adaylıktan çalışanlığa giden yolda güvenli adımlarla ilerleyebileceği sağlam bir köprü görevi görüyor.

İşveren marka değerinizi yükselterek işinizi dimdik ayakta tutmak ya da koca bir toz bulutuna çevirmek, işte bütün mesele : )

Sinem Ulus

 

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.