Mey|Diageo’dan Ücretli Doğum İzninde Örnek Uygulama

1,129

Faaliyet gösterdiği 180 ülke ve 30 bini aşkın çalışanıyla dünyanın en büyük alkollü içki üreticisi Diageo, çalışanları için global düzeyde yeni bir izin politikasını hayata geçiriyor. İnsan Kaynakları uygulamalarında cinsiyet dengesini gözeten Diageo, 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde ücretli annelik ve babalık izni süresini arttıran politikasını uygulamaya başladı.

Kadın çalışana ekstra 10 hafta

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Uygulamaya göre, Türkiye’de anne için 8 hafta doğumdan önce 8 hafta da doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 haftalık yasal ücretli doğum izni süresi Mey|Diageo kadın çalışanları için 26 haftaya çıkarıldı. Türkiye’de sadece doğumdan sonra kullanılmak üzere erkekler için 5 gün olan yasal doğum izni Mey|Diageo erkek çalışanları için ücretli 4 haftaya uzayacak.

Merkezi Londra’da bulunan Diageo, uygulamayı çalışanlarına, “Cinsiyet dengesi konusunda lider bir işveren olmak istiyoruz. Bu tutkumuzun bir parçası olarak global bir aile izni politikası başlatıyoruz” diye duyurdu.

Şirket bu uygulamayla şu mesajı verdi:

“Tüm kadın ve erkek çalışma arkadaşlarımızın ebeveynlik izin standardını iyileştirmekten mutluluk duyuyoruz.

 Çalışanların çeşitli önceliklerinin olduğunu anlıyor ve iş-yaşam dengesini en iyi şekilde yönetebilmeleri için destek olmayı amaçlıyoruz.

Çalışanlarımızın kucaklandığı ve ilerici politikaların ön planda tutulduğu bir kültür; dünyadaki en güvenilir ve saygın tüketim ürünleri şirketi olma hedefimize ulaşabilmemiz adına çok önemli.”

Türkiye’de de cinsiyet dengesine önem veren, kadın çalışanlarının üstlendikleri pozisyonları kadın oldukları için değil, yetkin oldukları için elde etmesini destekleyen Mey|Diageo; yönetim kademeleri başta olmak üzere bünyesindeki kadın işgücünü her geçen gün arttırmayı hedefliyor.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.