L’Oréal Türkiye​’den bilim kadınlarına 75 Bin TL’lik burs

852

L’Oréal Türkiye’nin kadınların bilime katkısını desteklemek, bilimde cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek, genç ve yetenekli Bilim Kadınları’nın rol model oluşturmasını sağlamak amacıyla ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu iş birliğiyle hayata geçirdiği “Bilim Kadınları İçin” programının 2019 başvuru süreci başladı.

 

“Bilim Kadınları İçin” programı için seçilen 6 genç bilim kadınının her birine araştırmalarında kullanmak üzere 75.000 TL burs veriliyor.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Son başvuru tarihi 20 Şubat 2019.

 

“Dünyanın Bilime, Bilimin Kadınlara İhtiyacı Var” sloganı ile tüm dünyada 20, Türkiye’de ise 16 yıldır hayata geçirilen “Bilim Kadınları İçin” Programı ile her yıl, Malzeme ve Yaşam Bilimleri alanında çalışmalarını sürdüren 6 Bilim Kadını’nın her birine, projelerini desteklemek amacıyla 75.000 TL burs veriliyor. Yapılan tüm başvurular, bilime ve yenilikçiliğe sağladığı katkılar açısından, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından oluşturulmuş bir jüri tarafından değerlendiriliyor.

 

Bilimsel yetenekleri kanıtlanmış ve doktora derecesine sahip, 31 Aralık 2018 itibariyle 40 yaşından gün almamış tüm genç Bilim Kadınları bu burs programına başvurabiliyor. Programa katılım için diğer başvuru koşulları arasında; adayın T.C. vatandaşı olması, bilimsel yeterliliğini kanıtlamış olması, önerilen araştırma projesinin “Yaşam Bilimleri ya da Malzeme Bilimleri” alanında olması, proje süresinin bir yılı geçmemesi, projenin Türkiye’de gerçekleştirilecek olması yer alıyor.

 

Malzeme Bilimleri: Taneli Malzemeler, Polimerler, Camlar ve Seramikler, Kompozitler, Biyomalzemeler, Nanomalzemeler, Özel Tasarlanmış Yüzeyler, Fotonik Kristaller; Yoğun Madde Fiziği ve İstatistiksel Fizik

 

Yaşam Bilimleri: Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Genetik ve Moleküler Genetik, Biyokimya, Biyofizik, Biyoteknoloji, Farmakoloji, Fizyoloji, Sağlık Enformatiği dâhil Biyoinformatik, Nörobiyoloji, Biyoloji’de Biyomedikal ve Yapay Zeka.

 

Burs için başvurmak isteyen Bilim Kadınları gerekli belgeler, başvuru formu ve program hakkında geniş bilgilere www.forwomeninscience.com sitelesinden ulaşabiliyor. Başvurular adaylar tarafından doğrudan UNESCO Türkiye Millî Komisyonu adresine, 20 Şubat 2019 tarihine kadar gönderiliyor.

 

RAKAMLARLA BİLİMDE KADINLARIN YERİ

  • Dünya genelindeki 3 araştırmacıdan yalnızca 1’i kadın ve bilimdeki yüksek akademik pozisyonların yalnızca %11’inde kadınlar bulunuyor.
  • Son 10 yıl içinde kadınların bilimsel araştırmalardaki oranı yalnızca %12 arttı.
  • Lisede bilim konusunda uzmanlaşmak isteyen kadın sayısı %50’yken, üniversitede %32’ye, yüksek lisans aşamasında %30’a ve doktora aşamasında %25’e kadar düşüyor.
  • Bilim alanındaki araştırmaların yalnızca %28’i, Nobel Ödülü kazananların ise sadece %3’ü kadın.
  • L’Oréal Türkiye “Bilim Kadınları İçin” Programı’nda bugüne kadar Türkiye’den 96 Bilim Kadını’na burs desteği sağlandı ve Türkiye’yi temsil eden 3 Bilim Kadını, Uluslararası Yükselen Yetenek (International Rising Talent) seçildi.
  • L’Oréal Türkiye, tüm dünyada 20 yıldır devam eden ve 115 ülkeden 3000’den fazla Bilim Kadını’nın ödüllendirildiği “Bilim Kadınları İçin” Programı’nı en çok destekleyen 5. ülkedir.

“BİLİM KADINLARI İÇİN” ULUSLARARASI YÜKSELEN YETENEK PROGRAMI

“Bilim Kadınları İçin” Programı’nın uluslararası ayağında her yıl, 5 kıtayı temsil eden 15 Bilim Kadını’na, Uluslararası Yükselen Yetenek Ödülü veriliyor. Her yıl tüm dünyadan 275 Bilim Kadını, bu ödüle aday gösteriliyor. Uluslararası Yükselen Yetenek Programı için adaylar, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Bugüne kadar Türkiye’yi temsilen Dr. Bilge Demirköz, Doç. Dr. Ahu Arslan Yıldız ve son olarak 2017 yılında Doç. Dr. Duygu Sağ olmak üzere 3 Bilim Kadını, Uluslararası Yükselen Yetenek (International Rising Talent) seçildi.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.