L’Oreal, sürdürülebilirlikte sektör lideri

572

L’Oréal 2017’de güzellik endüstrisinde bir ilk olma özelliğini taşıyan Sürdürülebilir Ürün Optimizasyon Aracı SPOT’u devreye soktu. L’Oréal ekipleri, uluslararası uzmanların da desteği ile 2014’ten bu yana bir kozmetik ürününün hem tüm çevresel etkisini hem de toplumsal etkisini ölçerek gelişim alanlarını belirlemek üzere bu aracın metodolojisini geliştirmek için çalıştılar. SPOT ayrıca L’Oréal’in 2020’ye kadar yeni ürünlerin %100’ünün toplumsal veya çevresel profillerinde gelişme kaydedilmesi konusundaki hedefine ulaşmasında da önemli rol oynayacak. 2017’de yeni veya yenilenen ürünlerin %100’ünü değerlendirmekte kullanılan SPOT ile geçen yıl piyasaya sunulan ürünlerin %76’sında gelişme kaydedildi.

Onaylanmış düşük karbon performansı

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

L’Oréal 2017’de 2005 yılına kıyasla üretim hacmini %33 oranında arttırırken, fabrikaları ve dağıtım merkezlerindeki karbon emisyonlarını aynı döneme ait verilere göre %73 oranında azalttı. Bunun yanı sıra 2017 sonu itibarıyla L’Oréal’in üretim tesislerinden 24’ü sıfır karbon özelliği kazandı.

Sürdürülebilirliğe dair bu önemli sonuçlar 3000’den fazla şirket için iklim, su ve orman alanında A ile D arasında puan veren ve bu konudaki liderleri A listesine alan CDP tarafından da tasdik edildi. 2017 itibarıyla L’Oréal iki yıl üst üste, CDP’nin iklim değişikliği ile mücadele, azalan su kaynaklarının yönetimi ve ormanların korunması olmak üzere üç ana konudaki derecelendirmesinde, değerlendirmeye alınan 3.000’den fazla uluslararası şirket arasında mümkün olan en iyi not olan üç “A” alan iki şirketten biri ve tek Fransız şirketi oldu.

L’Oréal’in performansı, ABD’de yayınlanan Newsweek Dergisi tarafından da vurgulandı ve L’Oréal yayının 2017 Yeşil Sıralaması’nda (Green Ranking) 500 global şirket arasında % 89.9 ile en yüksek puanı elde ederek ilk sırada yer aldı.

L’Oréal Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Bige Mercan, konuyla ilgili açıklamasında; “L’Oréal olarak, 2017’de de ekonomik başarı ile çevresel performansın el ele ilerlediğini gösterdik. Sorumlu büyümenin sadece mümkün değil, aynı zamanda gerekli olduğunu ve sürdürülebilirliğin herkes için daha adil ve paylaşımcı bir geleceği şekillendireceğini göstermek istiyoruz. Türkiye’de de tüm paydaşlarımızı göz önünde bulundurarak olumlu sosyal etkimizi arttırmak ve çevre ayak izimizi de azaltmak üzere çok çalışıyoruz. Bunu birlikte başarabileceğimize inanıyoruz.”

L’Oréal Türkiye’de yeşil elektrik oranı %100

L’Oréal, global platformdaki sürdürülebilirlik iddiasını, Doğu Avrupa Bölgesi’nde en önemli pazarlarından biri olan Türkiye’ye de taşıdı. L’Oréal Türkiye 2017 sonuçlarına bakıldığında karbon emisyonunu 2007’ye kıyasla %63 oranında düşürdü. Fabrikadaki su tüketimi 2008’e kıyasla %39 azaltıldı. L’Oréal Türkiye’nin hem üretim tesisinde hem de ofislerinde yeşil elektrik oranı % 100. L’Oréal Türkiye’nin dağıtım merkezinden hareket eden kamyonlarının doluluk oranını optimize edildi ve 2016 yılına oranla karbon emisyonları %22 azaltıldı. Ürünlerin nakliyesinde atık kartonlar kullanılırken, küçültülen koliler sayesinde ambalaj atıkları 2008’e kıyasla % 35 daha az hale getirildi.

L’Oréal ‘Bilime Dayalı Hedefler’ inisiyatifi ile iklim konusundaki kararlılığını yeniliyor

L’Oréal, Bilime Dayalı Hedefler inisiyatifi çerçevesinde iklim değişikliği ile mücadele ve karbon ayak izinin azaltılması için 2030’a yönelik yeni taahhütler de oluşturdu. L’Oréal’in 2030 hedefi tüm sera gazı emisyonlarını 2016’ya kıyasla mutlak veriler üzerinden %25 azaltmak. Bu emisyonlar, doğrudan L’Oréal kaynaklı olanların yanı sıra dolaylı yoldan, yani tedarikçilerden ya da müşterilerin ürünleri kullanımından kaynaklanan emisyonları da içeriyor.

Global İlerleme raporunu indirmek ve tüm 2017 sonuçlarını incelemek için: sharingbeautywithall.loreal.com adresini, L’Oréal Türkiye 2017 Sürdürülebilirlik raporunu indirmek ve detaylı bilgi almak için www.guzelligiherkeslepaylasmak.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz. L’Oréal’in sürdürülebilirlik taahhütleri için ise @LorealCommitted Twitter hesabını takip edebilirsiniz.

Güzelliği Herkesle Paylaşmak hakkında

‘Güzelliği Herkesle Paylaşmak’ programı, 2013’te hayata geçirildi. Grubun tüm değer zincirine entegre edilen program, L’Oréal’in sürdürülebilir gelişim konusunda 2020 taahhütlerini özetliyor ve ürünlerin geliştirilme aşamasından dağıtımına, üretim süreçlerinden malzeme satın almalarına kadar şirketin tüm etkilerini kapsıyor. L’Oréal her yıl şeffaf iletişimle, kaydettiği ilerleme ile ilgili rakamları kamuoyu ile paylaşıyor. Grup bugün sürdürülebilir gelişim konusundaki ciddiyet ve kararlılığı uluslararası çerçevede en çok dikkat çeken şirketlerden biri olma özelliğini taşıyor.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.