Kariyer.net, istihdam piyasasının yarıyıl değerlendirmesini yayınladı

830

Türkiye’nin en büyük online istihdam platformu olan Kariyer.net, 10 yıldır her ay düzenli olarak açıkladığı İstihdam Endeksi ile iş gücü piyasasının nabzını tutmaya devam ediyor. Kariyer.net’in her ay yayınlanan on binlerce iş ilanı ve 11 milyonu aşkın iş başvurusuna dayanarak oluşturduğu endeks, 2019’un ilk 6 ayının değerlendirmesini de sunuyor.

2019’un ilk 6 ayı, 2018’in son 6 ayıyla kıyaslandığında;

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

  • Yeni ilan sayıları sektörlere göre değerlendirildiğinde; turizm (%26), perakende (%25), eğitim (%15), ev eşyaları (%15), sigortacılık (%15), maden ve metal sanayi (%9), finans-ekonomi (%3) ve telekomünikasyon (%2) sektörlerinde artış görüldü.
  • Yeni ilan sayıları pozisyonlara göre değerlendirildiğinde; dijital pazarlama uzmanı (%64), test mühendisi (%38), ihracat satış uzmanı (%37), sosyal medya uzmanı (%29), java yazılım uzmanı (%22), E-ticaret uzmanı (%19), Ar-Ge mühendisi (%17) ve bilgisayar mühendisi (%17) artış yakalayan pozisyonlar oldu.

İstihdam endeksi verilerinden çıkan diğer bir sonuca göre 2019’un ilk 6 ayında en fazla ilan yayınlanan sektör tekstil (12.507) olurken, tekstil sektörünü sırasıyla bilişim (12.209), üretim/endüstriyel ürünler (10.208), hizmet (9.767), sağlık (9.739), turizm (8.455) ve yapı (8.130) sektörleri takip etti. Diğer yandan iş arayanların Kariyer.net’te yaptıkları başvurular incelendiğinde, 2019 yılının ilk yarısında en çok başvuru yapılan sektörler sırasıyla tekstil (6.570.781), sağlık (5.654.357), perakende (4.943.819), hizmet (4.600.898), üretim/ endüstriyel ürünler (4.528.855) ve bilişim (4.512.826) oldu.

Haziran 2019’da bir iş gününde yayınlanan ortalama yeni iş ilanı sayısı mayıs ayına göre %5 artış gösterdi. Yeni iş ilanı sayısında geçen aya göre en çok artış gösteren sektörler sırasıyla perakende (%17), otomotiv (%16), hizmet (%12), tekstil (%11), üretim/endüstriyel ürünler (%11) ve bilişim (%9) oldu. Perakende sektörünün şubat ayından, tekstil ve otomotiv sektörlerinin ise mart ayından bu yana gösterdikleri artışın haziranda da devam ettiği görüldü.

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal: “Yeni meslekler ve iş kollarıyla tanışıyoruz.”

Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, İstihdam Endeksi verilerinin altı aylık değerlendirmesine ilişkin olarak şunları söyledi: “2019’un ilk 6 ayında Kariyer.net’te 88 bini aşkın yeni iş ilanı yayınlandı ve 60 milyonun üzerinde iş başvurusu gerçekleşti. İstihdam piyasasına dair takip ettiğimiz en önemli verilerden biri, yayınlanan yeni iş ilanı sayısı. Bir iş gününde yayınlanan yeni iş ilanı sayısı, Aralık 2018’den bu yana izlediği artış trendini sürdürdü ve 2019 Haziran ayında Temmuz 2018’den bugüne en yüksek rakama ulaştı. Bu durum istihdam piyasasının canlandığının en önemli göstergelerinden biri. Diğer yandan, iş dünyasındaki dijital dönüşüm ve verimlilik ihtiyacındaki artışa paralel olarak, yeni meslek ve iş kollarıyla tanışıyoruz. İş gücü piyasasında yeni yetkinlikler öne çıkıyor, görev dağılımı değişiyor. Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından Eylül 2018’de yayımlanan “İşlerin Geleceği 2018 (The Future of Jobs)” raporu da doğacak yeni iş fırsatlarıyla talebin azalacağı rollere işaret ediyordu. Kariyer.net İstihdam Endeksi verileri de bu raporu destekleyen nitelikte. 2018’de işverenlerin; proses ve metot uzmanı, büyük veri mimarı ile IT satın alma uzmanı pozisyonlarında ilk kez işe alım yaptığını görmüştük.

2019’un ilk altı ayında ise bu pozisyonlara; SAP ABAP uzmanı, dijital dönüşüm müdür yardımcısı, inovasyon programları koordinatörü, kıdemli bilgi teknolojileri uzmanı, E-ticaret ve dijital pazarlama yöneticisi pozisyonları eklendi. Türkiye’deki oyun sektörünün dünya çapında başarılı işlere imza atmaya başlamasına bağlı olarak da işverenler, oyun geliştirici ve oyun uzmanı gibi pozisyonlarda da nitelikli personel arayışına girdi.

İş gücü piyasasında önümüzdeki dönemde, bilişim alanında yayınlanan ilanlarla bu alana yapılan başvuruların hız kesmeden artacağını, özellikle büyük veri ve bulut bilişimin yeni mesleklerin de önünü açacağını öngörüyoruz.”

Anadolu da ‘İşin Olsun’ diyor…

Kariyer.net’in mavi yaka istihdamına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği lokasyon bazlı iş ve eleman arama uygulaması İşin Olsun’un verilerine göre; haziran ayında en çok ilan yayınlanan pozisyonlar sırasıyla garson, sekreter, temizlik görevlisi, aşçı ve bulaşıkçı oldu.

En fazla ilan yayınlanan illere bakıldığında geçen yıla göre %35, geçen aya göre ise %2 artış kaydeden İstanbul zirvede yer aldı. Geçen yılın aynı ayına göre Kayseri (%52), Samsun (%57), Hatay(%46) ve Sakarya (%34) da ilan sayısı artışının yüksek olduğu diğer iller olarak dikkat çekti.

*İşin Olsun’da adaylar; mobil uygulamaya ek olarak, www.isinolsun.com üzerinden de üyelik gerçekleştirip iş başvurusu yapabiliyorlar.

*İstihdam Endeksi Haziran 2019 verileri için https://www.kariyer.net/kariyer-istihdam-endeksi/ web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.