“Kadının İş Dünyası” zirvesi düzenlendi

593

Kadınların iş dünyasındaki önemini vurgulayan ve kadın istihdamını sürdürülebilir kılmak adına çalışmalar yürüten Danone Türkiye, Great Place To Work işbirliği ile kadının iş dünyasındaki yerini inceleyen bir zirve düzenledi.

Danone Türkiye Ülke İş Destek Birimi İK Direktörü Pınar Çanakcı’nın da katıldığı panelde kadının iş dünyasında daha aktif yer almasının şirketler için önemi vurgulandı. Danone Türkiye olarak kadının iş hayatında tutundurulmasına yönelik önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Çanakçı, 2015 yılında araştırma şirketi İPSOS ile Çalışan Annenin İlk 1000 Günü araştırmasını yaptıklarını kaydetti. Araştırmaya ilişkin bilgiler veren Çanakçı, “Çalışan kadınların yüzde 40’ının evlilik ve gebelik sebebiyle belirli nedenlerle işi bırakmak durumunda kaldığı istatistiğinden yola çıkarak konuyu derinlemesine incelemek için İPSOS ile bir araştırma gerçekleştirdik. 1100 kişinin katıldığı araştırmamızla gördük ki işi bırakan kadınlar mutsuz ve aslında doğum sonrası işe dönüş sürecinde çocuk bakımına yönelik destek görmek en büyük beklentileri. Edindiğimiz içgörüler sonrası hem çalışanlarımızın bu süreçte hayatlarını kolaylaştırmak, hem de iş dünyasında farkındalık yaratmak adına Danone Çalışan Anneler projesini geliştirdik.” diye konuştu.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Düzenlenen zirvenin en iyi uygulamalar seansında söz alan Danone Türkiye Yetenek Kazanımı ve Geliştirme Müdürü Begüm Nalcı ise Danone Çalışan Anneler projesi kapsamında geliştirdikleri anne baba dostu uygulamaları paylaştı. Danone Türkiye’de yalnızca doğum izninden dönen annelerin değil, babaların da yasal izinlerine ek olarak 2 haftalık izin alabildiklerini belirten Nalcı, doğum izninden dönen annelerin işe adaptasyon sürecini hızlandırmayı amaçlayan Buddy (Anne Koçluk) Programı’ndan da bahsetti. Yeni anne babalara evden çalışma olanağı sunmanın yanı sıra yeni annelerin part time opsiyonları da olduğunu vurgulayan Nalcı, uygulamaları yaygınlaştırmak ve zenginleştirmek adına çalışan Danone Kadın Komitesi oluşumunu katılımcılarla paylaştı.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.