Kadın liderlerle şirketlerin performansı artıyor

802

SAP Türkiye’nin bu yıl 23’üncüsü düzenlediği Türkiye’nin en kapsamlı teknoloji etkinliği SAP NOW İstanbul’da Yönetim Kurulunda Kadın Derneği mentileri buluştu. “Dijital Dönüşüme Yönetim Kurulu Bakışı” konulu bir sunum yapan SAP Güney Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Dijital Hizmetler, İnovasyon ve Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Hande Genç, yapılan araştırmalara göre yönetiminde kadın liderlerin oranının yüzde 37’nin üzerinde olduğu şirketlerin performansının yüksek ve kârlılığın da daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Her yıl iş dünyasını geleceğin teknolojileriyle buluşturan SAP NOW İstanbul, bu yıl da 5000’e yakın profesyoneli bir araya getirdi. Etkinlik kapsamında SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, İnsan Kaynakları Direktörü Hande Genç ve Çözüm Grubu Müdürü Tuna Atmaca Yönetim Kurulunda Kadın Derneği mentilerini ağırladı. Oturumda, hem özel hem de kurumsal hayatta deneyimlenen dijital dönüşüm ve bu dönüşümün sonucu oluşan sosyal, demografik ve teknolojik değişiklikler ele alındı. İlk ortaya çıktığı günden beri büyük değişim göstermeyen Yönetim Biliminde; hız ve bilgi paylaşımının en önemli kavramlar haline geldiği günümüzde atılan adımlar örnekleriyle birlikte paylaşıldı. Dijital dönüşümün özellikle ön plana çıktığı müşteri deneyimi, yeni nesil üretim teknolojileri ve çalışanların etkinleştirilmesi alanlarında kurumların kendilerini rekabette avantajlı hale getirebilecekleri vurgulandı. Bu dönüşüm yolculuğunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar; “Kurumsal kolestrol” olarak da adlandırılan şirket içi engellerin kaldırılması ve sürdürülebilir bir yaşam tarzı haline getirilmesi olarak belirtildi. Yönetim Kurulunda Kadın Derneği mentileri, SAP’nin Yönetim Kurulu odalarını dijitalleştiren analitik çözümü Digital Boardroom’un (Dijital Yönetim Kurulu) son versiyonunu inceleme ve günümüzdeki en kritik teknolojilerden Büyük Veri Yönetiminin karar verme mekanizmalarına etkilerini deneyimleme fırsatı buldu.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Her alanda yaşanan değişimin hızına dikkat çeken SAP Güney Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Dijital Hizmetler, İnovasyon ve Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Hande Genç, “İçinde olduğumuz Endüstri 4.0 döneminde en çok konuştuğumuz konular yapay zeka, nesnelerin interneti, akıllı algoritmalar, öğrenen makinalar, büyük verinin analizi, Blockchain teknolojileri, dijital ekonomi, toplum, iş yerleri… Teknolojnin hayatımıza kolaylık getirdiği aşikar, ancak bir o kadar da değişimin hızına adapte olmakta zorlanıyoruz. Değişim sarsıcı. Dijital dönüşüm artık şirketler için sadece stratejik bir adım değil, aynı zamanda gelecekte var olabilmenin anahtarı. Dijital çağ sadece iş modellerini ve iş yapış şekillerini değil, liderlik kavramını da kökünden değiştiriyor.” diye konuştu.

Dijital oyuncular kazanıyor!

Artık oyunu değiştirenin insan, oyunun kurallarını değiştirenin ise teknoloji olduğunu söyleyen Hande Genç, dijital çağ liderlerinin teknolojinin itici gücünü arkasına alarak yol haritası çizmesi gerektiğine işaret etti ve SAP’nin sponsorluğunda gerçekleşen Oxford Economics’in Liderlik 2020 araştırmasından çarpıcı rakamlar paylaştı. Araştırmaya göre, yöneticilerin sadece %52’si dijital çağ liderleri olma yolunda hazır olduklarını düşünüyor. %51’i çalışanlarına ilham verme konusunda kendini yetkin hissediyor. Sadece %44’ünün değişimi yönetmeye hazır olduğunu söylerken, iş gücündeki çeşitliliği yönetebilen yönetici oranı ise yüzde 34’te kalıyor. Aynı araştırmaya göre “Dijital Şampiyonlar” kazanıyor. Dijital şampiyonların teknolojiyi kucaklamasıyla dijitalleşme kurumdaki tüm birimlere yayılıyor. Bu sayede kurumlar, veriye dayalı ve gerçek zamanlı karar alıyor ve yatay organizasyon yapıları kurgulanıyor. Teknoloji tüm çalışanların kullanımına sunuluyor. Dijital kasları güçlü yönetim kurulları, liderler ve işgücü oluşturuluyor.

Türkiye’de kadınlar ‘Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’ ile liderliğe hazırlanıyor

2012 yılında çalışmalarına başlayan Yönetim Kurulunda Kadın Oluşumu, Ocak 2017 yılı itibariyle yapılanmasını tamamlayarak dernek statüsü kazandı. Derneğin çalışmalarına baz oluşturan Yönetim Kurulunda Kadın Programı, Yönetim Kurulu Üyeliği alanında saygın akademik kurumların akredite ettiği, Türkiye’nin ilk ve tek sertifika programı olma özelliği taşıyor. Program, kadın yönetim kurulu adaylarına Türk iş dünyasının en etkin iş insanları ve kanaat önderlerinden mentorluk alma imkanı tanıyor. 18 ay süren her dönemde “mentorlar” yeni bir kadın aday ile çalışıp, onların yönetim kurulu rollerine hazırlanmasında önemli rol üstleniyorlar. Adaylar bu süre zarfında ayrıca iş ve akademik dünyadan tecrübeli isimlerden de farkı konularda eğitim alıyor. Bugüne kadar ilk iki dönemi tamamlanmış olan programa, ilk dönem 40, ikinci dönem 48 olmak üzere toplam 88 kadın lider ve bir kısmı her iki dönemde de gönüllü destek veren 65 mentor dahil oldu. Toplam 90 kadın liderden 47’si bu programda yer aldığı süre içinde bir ya da daha fazla yönetim kurulu üyeliğine atandı. YKKD şu anda 50 kadın lider ile üçüncü dönemini sürdürdüğü bu özgün programı devam ettirirken, yönetim kurullarında kadın temsil oranının artırılması yönünde iletişim, işbirliği, farkındalık ve bilgi paylaşım platformu olarak çalışmalarını hayata geçirmektedir.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.