“İŞE GİDİŞ-GELİŞ SÜRELERİ MESAİDEN SAYILIR MI?” SORUSUNUN CEVABINI AVRUPA ADALET DİVANI VERDİ!

510

AVRUPA’DAN İŞÇİ VE İŞVERENİ İLGİLENDİREN ÖNEMLİ KARAR!

Avrupa Adalet Divanı’nın aldığı yeni kararlar hem çalışanları hem de işverenleri yakından ilgilendiriyor. Sahada çalışılan işlerde, işe gidip gelme süreleri çalışma süresi olarak sayılacak; yıllık izni sırasında rahatsızlanan çalışanın hasta olduğu günler izninden düşmeyecek.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Avukat Cevat Kazma çıkan kararın Türkiye’yi de bağladığını ve ülkemizde de uygulanmak zorunda olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği bünyesindeki en yüksek mahkeme olma özelliği taşıyan Avrupa Adalet Divanı, çalışanların hakları ile ilgili önemli değişiklikler yaptı. Artık AB sınırları içinde, ofiste değil de sahada çalışılan işlerde işe gidip gelme süreleri çalışma süresi olarak sayılacak. Ayrıca, yıllık izni sırasında rahatsızlanan çalışanın hasta olduğu günler izin olarak sayılmayacak. Kararların ortaya çıkmasındaki temel sebep ise İspanya’daki bir güvenlik sistemi şirketi ile çalışanı arasında geçen bir dava.

Avrupa Adalet Divanı’nın aldığı kararların Türkiye’deki mahkemeler açısından bağlayıcı olduğunu belirten Avukat Cevat Kazma, alınan kararlarla birlikte, pazarlama ve satış temsilcileri, elektrik ustası, gaz tesisatçısı, bakım görevlisi gibi meslekleri yapan kişilerin işe gidiş geliş saatlerinin çalışma süresinden sayılacağını ifade etti.

Diğer önemli bir karar ise yıllık izin dönemleriyle ilgili. Avukat Cevat Kazma, yıllık izni sırasında rahatsızlanan çalışanların hasta olduğu gün sayısının bundan böyle yıllık izin günlerinden düşmeyeceğini belirtti. Çalışanlar o günleri dilerse izinlerine ekleyebilecek ya da daha sonra kullanabilecek.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.