İşe başvuru sürecinizi hiç kendiniz test ettiniz mi?

685

Aday ve aday deneyimi nedir? Aday tanımı, ilanı gören / etkinliğe katılan, ilana başvuran, görüşmeye gelen, süreçten kendi ayrılan, elenen, ilk iş gününe başlayan kişileri kapsamaktadır.

Aday deneyimi, işe alım sürecinin (etkinlikler, ilanlar, aday havuzu oluşturma, mülakatlar, eleme ya da teklif, ilk gün) tamamında adaylarla etkileşim ve onların yaşadıkları deneyimdir.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Neden önemlidir?

Türkiye temsilciliğini Realta Danışmanlık’ın yürüttüğü The Talent Board’un uluslararası Aday Deneyimi araştırmasına 2015 yılında 200 şirket ve 130000 aday katıldı. Dünya çağında genel rapor incelediğinde şu sonuçlarla karşılaşıyorsunuz.

Olumsuz deneyim yaşayan adayların

%33’ü bunu sosyal medyadan paylaşacağını,

‘%41’i süreçten kendi isteği ile çekilerek, başka şirketlere başvuru yapmayı tercih edecegini söylüyor.

Adaylarınızın neredeyse yarısını bu süreçte kaybedeceğiniz gibi 1/3’ü de hakkınızdaki olumsuz düşüncelerini kamuoyuyla paylaşıyor.

Olumlu deneyim yaşayan adayların

%62’si şirketin ürün/hizmet ve networküyle ilişkinisi arttıracağını,

%62’si tekrar başvuracağını,

%78’i başkasına tavsiye edeceğini söylüyor.

(yukarıdaki verileri bu güzel özetten aldım)

EMEA bölgesinde şirketlerin çoğunluğu, “başvurunuzu aldık, teşekkür ederiz” epostası gönderse de neredeyse yarısı başvurunun sonraki adımları için asla iletişim kurmuyor.

Bence bu kadar fırsat varken kaçırılan en önemli geribildirim adaylara deneyimlerini sormak. Şirketlerin sadece %16’sı adaylara deneyimlerini, başvuru sürecinin nasıl geçtiğini soruyor.

Buradaki rakamların hepsi global. Türkiye ilgili sonuçlar bu yıl 12 şirketin katılımıyla ortaya çıkmaya başlayacak. Birkaç yıl sonra genel görünüm için daha anlamlı veriler ve raporlarımız olacak.

Adayın memnuniyetini ölçmek neden önemli?

Bu sorunun cevabını mini bir case study ile vereyim. AT&T firması adaylardan aldığı geribildirimlerden sonra başvuru formundaki soru sayısını 75’ten 31’e düşürüyor ve bundan ötürü başvuruyu yarım bırakan adayların oranı %27’den %12’ye düşüyor. Yani başvuru tamamlanma oranlarını hemen arttırıyorlar. Bunun yanısıra yeni başvuruların oranı da %15 artıyor ve bu 100bin yeni başvuru getiriyor. Firma her bir başvurunun onlara $5’a mal olduğunu hesaplamış. Yani 100bin yeni başvuru onlara $500bin kazandırıyor. “Aday deneyimini iyileştirmenin sadece aday için değil, işimiz için de iyi bir şey olduğunu o zaman anladık” diye ekliyorlar.

Yazının başlığındaki soruya geri döneyim: İşe başvuru sürecinizi hiç kendiniz test ettiniz mi? Aday deneyimini nasıl iyileştirebilirsiniz?

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.