İş dünyasının en prestijli ödülü Türk Telekom’a

818
Türk Telekom‘un Stevie kazanma sürecini genel müdür yardımcısı Sayın Bahattin Aydın‘la görüştük. Ödüle giden projeleri başka yerde bulamayacağınız detaylarıyla sizler için paylaştı.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Bize ödülü biraz anlatır mısınız? Bu ödül nedir?
Stevie Ödülleri aslında sektörde iyi bilinen iş ödüllerinden birisi. Her sene farklı jüri üyelerinin yer aldığı, dünya çapında ünlü ve başarılı profesyonellerin katılımcı projeleri değerlendiği bir yarışmadır.  2002 yılından beri, 60’dan fazla ülkeden binlerce projenin değerlendirilerek onurlandırıldığı ve “İş Dünyasının Oscar”ı olarak nitelendirilen Amerika merkezli prestijli bir organizasyondur.
Ödül süreci nasıldı? Aşamaları nelerdi?
Dünyanın önde gelen üst düzey yöneticileri arasından seçilen jüri üyeleri, kategori, sektör, fonksiyon ve deneyime dayalı olarak tüm başvuruları değerlendiriyor. 1-10 puanlamasına göre yapılan değerlendirmelerde en yüksek ortalamaya sahip proje Gold, Silver ya da Bronze Stevie ödülünün sahibi oluyor.
Nasıl bir projeyle katıldınız ödüle?
Yılın en iyi İK takımı ödülünü Türk Telekom’un entegre bir yapıya dönüşürken geçirdiği transformasyondaki İç İletişim’in önemini ve rolünü anlatarak aldık.
Biliyorsunuz Türkiye’nin ilk ve en büyük entegre telekomünikasyon grubu olan Türk Telekom; mobil, internet, ev telefonu, TV ve kurumsal servisler alanında hizmet veren Avea, TTNET ve Türk Telekom markalarını “Türk Telekom” tek markası altında birleştirdi. 2015 yılı başlarında, ürün odaklı yönetim sisteminden müşteri odaklı yönetim sistemine geçiş yapmıştık.Biz de bu entegrasyonda İK olarak pek çok farklı noktada sürece dahil olduk. Ödül almamızı sağlayan işlerimizden birisi entegrasyonun çalışan iletişimi tarafındaki şeffaf ve efektif iletişiminde üstlendiğimiz rol oldu. Entegre iletişim vizyonu ile yapılandırdığımız İç İletişim Direktörlüğünün altında Çalışan İletişimi, Motivasyon ve Bağlılık Yönetimi, İşveren Markası Yönetimi ve Çalışan Etkinlikleri birimleri oluşturuldu. Her bir fonksiyon değişim sürecini yönetmek noktasında çeşitli sorumluluklar üstlendi ve tüm ekiplerin yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor. “Çalışan İletişimi ekibi yıllık bir planlama ile tüm kanalların görselliğinin, iletişim dilinin, CEO ve üst yönetim paylaşımlarının yeni marka vizyonu doğrultusunda revize stratejilerini oluşturdu. Yeni aksiyonlarla bu süreci yönetmeye devam ediyoruz. Bu noktada Medya İlişkileri, Kurumsal İletişim ve Pazarlama İletişimi ekipleri ile çok yakın çalışıyoruz. İnsan Kaynakları İş Ortaklığı Direktörlüğündeki arkadaşlarımız da saha iletişiminde önemli roller üstleniyor” diye konuşuyor. Çalışan Bağlılığı ve Motivasyon Müdürlüğü liderliğinde tek marka birleşmemiz ve yeni kurumsal kimliğimizle yakaladığımız dinamizmi çalışma kültürümüze de yansıtmak istedik. Yeni marka sürecimizle eş zamanlı olarak çalışma kültürümüzü ve şirketimizin geleceğini belirleyecek değerlerimizi de gözden geçirdik. Tüm çalışma arkadaşlarımızın görüşlerini almak adına yaptığımız anket, çalıştaylar ve birebir görüşmeler sonucunda Müşteri Odaklılığı, İnovasyonu, Çevikliği, İnsan Odaklılığı ve Güveni değerlerimiz olarak belirledik. Dolayısıyla yeni markanın da önemli bir parçası olan “Kültür ve Değerlerimiz” çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor.Türk Telekom ailesinin her bir ferdine işe başladıkları ilk andan ayrılmalarına kadar eşsiz bir deneyim yaşatmak üzere çalışıyoruz. Çalışma arkadaşlarımızın değişime etki eden, onu belirleyen ve ona katılan aktif bir oyuncu olduklarını hissettirmeye çalışıyoruz. Bunun için de şirket olarak uyguladığımız pazarlama ve iletişim planlaması yöntemlerinden faydalanıyoruz.
Sadece iletişim teknolojileriyle sınırlı kalmayıp yüzyüze iletişimi de etkili bir araç olarak kullanıyoruz. Yeni marka kimliğimize ve çalışma kültürümüzü şekillendirecek yeni değerlerimize adaptasyonu hızlandırmak amacıyla çalışanlarımız arasından iletişim gücü yüksek olan “iletişim elçileri” belirledik. Elçilerimiz, organizasyonun her noktasında yeni marka vizyonumuzun ve “Tek Telekom Türk Telekom” anlayışının da yaygınlaştırılmasına katkı sunuyorlar.

Etkinlikler ve aktivitelerimizle tek yönlü iletişim yerine hem yatay hem dikey olarak çok yönlü ve açık iletişimi sağlamaya çalışıyoruz. Bu bizim yeni marka sürecimizi de kolaylaştıran ve zenginleştiren en önemli gücümüz oldu.Marka lansmanı, entegrasyon sürecini taçlandırdığımız zirve idi. Türk Telekom’un yeni marka heyecanını dış iletişimde iddialı bir şekilde gerçekleştirdik biliyorsunuz. 34.000 kişilik büyük bir aile olarak, aynı heyecanı ve iddiayı içeride de yaşatmak çok kritikti. Bu heyecanı tüm çalışma arkadaşlarımıza yaşatabilmek için lansmandan 4 ay önce iç iletişim olarak çalışmalara başladık. Önce “Kalbimizin Yeni Şeklini Görmeye Hazır mısınız?” temasını kullanarak yeni logomuz ile ilgili merak uyandıran birçok gerilla aktivite yaptık. Böylece çalışma arkadaşlarımız yüksek bir motivasyonla büyük günü beklediler ve heyecanlarını bize ulaştırdıkları mesajlarla paylaştılar.

Marka Lansmanı’na özel geliştirdiğimiz mobil uygulama ile tüm Türk Telekom ailesi çalışanları, yorum duvarı, fotoğraflar, mesajlar ve duyurular ile etkinlikle ilgili her türlü bilgiye rahatça erişerek, duygularını bizimle paylaşabildiler.

Bu tarihi günün akşamında da “Kalbimizin Yeni Şekli” heyecanını tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte yaşadığımız dev organizasyonu gerçekleştirdik. Türkiye’nin tüm bölgelerine dokunan 10 ilimizden canlı yayınla tüm çalışma arkadaşlarımızla eş zamanlı olarak buluştuk gerçekten çok etkileyici bir deneyimdi. Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının verdiği konserler ve çeşitli aktivitelerle yeni marka heyecanı coşku içerisinde devam etti.

Aynı gecede çok ses getiren reklam filmimizi, TV’de yayınlanmadan önce canlı yayın ile ilk önce çalışanlarımız izleme fırsatı buldu ve reklam yüzümüz Hadise eşliğinde Türkiye’nin dört bir yanından “fiberle” dansına eşlik ettik. 34 bin çalışma arkadaşımızla, teknolojik imkanlarla aynı anda buluşmak eşsiz bir heyecan ve deneyim oldu bizim için.

Tarihi bir dönüşümün yaşandığı bu gecede, tüm bu etkinlikler gerçekleşirken, sabah gün ışıyıncaya kadar arka planda da müthiş bir operasyon gerçekleşti. 81 ilimizde bulunan tüm binalar, ofisler, bayii tabelaları, çalışan kıyafetleri ve hatta ofislerde bulunan yazıcıların üzerindeki marka logolarına kadar binlerce nokta bir gecede yeni kurumsal kimliğimize uygun olarak değiştirildi.

27 Ocak’ta yepyeni bir güne uyanan çalışanlarımıza sürprizlerimiz devam etti. Sabah “fiberle” reklam filmimizin müziği eşliğinde özel olarak yaptırdığımız üçgen simit ve peynirlerle kahvaltılarını yaparak keyifli bir güne başladılar. Ofislerindeki  masalarına gittiklerinde ise yeni logolu defterlerini, şirkete giriş kartlarını, kartvizitlerini hazır buldular. Asansör, yönlendirme tabelaları gibi tüm görsel mecra alanlarının ‘Kalbimizin yeni şekli” konseptiyle değiştirilmesiyle yeni marka gündelik hayatımıza hızlıca girmiş oldu.

Etkinlikler, canlı yayınlar, operasyonlar gibi tüm süreçlerin görünmeyen yüzünde yüzlerce çalışanımızın binlerce saate varan emeği var. Birlikte başarma duygusunu, büyüklüğümüzü ve coşkuyu en yüksek noktada hissettiğimiz lansman ve tek marka hazırlık sürecinin bir kanıtı olarak, o gece atılan 83 bin tweet’i gösterebiliriz.

Etkinlik için özel olarak geliştirdiğimiz mobil uygulamamızı üç günde 5.000’e yakın çalışanımız indirdi ve çok kısa sürede 1.700 fotoğraf gönderdiler. Etkileşim düzeyi çok yüksekti. Etkinliklere katılan 15.000’e yakın çalışma arkadaşımız, lansman sonrası yaptığımız ankette  tüm lansman çalışmalarını  5 üzerinden 4.7’lik yüksek memnuniyet oranı ile değerlendirdiler. Bu motivasyon bizler için çok mutluluk verici.

İşte bu ve bunun gibi pek çok sıradışı iç aktivitenin detaylarını Stevie Jürisi ile paylaştık. Dünyada eşine çok az rastlanan bir çalışan etkinliği ve entegrasyonun çalışan iletişiminde yarattığımız etki nedeniyle GOLD ödüle layık görüldük.

Proje içerde neleri değiştirdi, bundan sonra neleri değiştirecek?
Kurumsal dönüşümü gerçekleştirebilmek için, kurumlarda ve şirketlerde bütün çalışanların bu dönüşümü benimsemesi ve bunu bir kültür olarak algılayabilmesi gerekiyor. Bu yüzden yaşadığımız bu coşkulu deneyimin ardından dönüşümün sürdürülebilir olması noktasında çok hassas davrandık. Lansman organizasyonumuzun ardından çalışma arkadaşlarımızın hayatına hızlıca giren bu değişime ayak uydurabilmeleri, değerlerimizi benimseyebilmeleri için her alanda iletişim faaliyetlerimizi sürdürmeye devam ettik. Dijital olarak yayınlanan “Santral” isimli kurum içi dergimizi özel bir sayı olarak hazırladık. Çalışanlarımızın her gün kalbimizin yeni şekliyle duygusal bağ kurmalarını sağlayacak farklı sürprizlerle karşılaştırdık.
Bundan sonraki süreçte entegrasyon yolculuğumuzun her durağında bilgi paylaşımı ve geri bildirim kanallarımızı sürekli açık tutarak; şeffaf, iki yönlü iletişimi artıracak, çalışanlarımızın motivasyon ve memnuniyetlerini arttıracak, işveren markası algımızı yukarılara çıkaracak adımlar attık ve sürekli kendimizi bu noktada iyileştirmek üzere çalışıyoruz. İşveren markası ekibi olarak entegrasyon sürecindeki deneyimlerimizi dışarıya anlatma noktasında Kurumsal İletişim ve Pazarlama ekipleri ile oluşturduğumuz entegre stratejileri ve aksiyonlari hayata geçirdik, bu işbirliği bize çok güzel sonuçlar getirdi. Gözde işverenler araştırmalarında birleşme öncesi üç şirketin sonuçlarına kıyasla ciddi bir sıçrama gerçekleştirdiğimizi gördük. Bu ivme ile daha da iyi noktalara geleceğimize inanıyoruz.

Değerlerimizi de ilk kez marka lansmanı canlı yayınında çalışanlarımızla paylaştık, şu an da iletişim kanallarıyla yaygınlaştırmaya başladık. Değerler sohbetleri, yarışmalar, anlık ödüllendirmeler, değerlerimizi yaşatacak rol model davranışların video’ları gibi birçok farklı iletişim kanalını kullanıyoruz. Türk Telekom Akademi çatısında değerlerin yaygınlaştırılması için bir çok inisiyatif hayat geçiriliyor. Böylelikle yeni marka kimliğimizle birlikte yeni çalışma kültürümüzü de yaygınlaştırmayı ve büyük değişimimizi sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz. Bu da uzun ve sabır isteyen bir yolculuk. Henüz yolun başındayız, aldığımız olumlu geribildirimler bize doğru bir başlangıç yaptığımızı gösteriyor.

Ödül töreni ne zaman yapılacak? 
Her sene farklı bir yerde yapılan ödül töreni bu sene 21 Ekim 2016’da Roma’da gerçekleşecek.

Projeyi yürüten ekibe şirket içinde bir ödül verildi mi? 🙂
Türk Telekom İnsan Kaynakları İç İletişim ekibinin bu önemli başarısı için şirket içerisinde de bir kutlama yaptık elbette.

Önümüzdeki günlerde böyle başka haberler alacak mıyız?
Stevie Awards’ın İK alanında ilk defa bu sene açmış olduğu Stevie Great Employers ödüllerinin 17 Ağustos 2016’da açıklanan sonuçlarına göre başvurduğumuz 4 proje ile finalist olduk. Finale kaldığımız 4 projenin sonuçları 30 Ekim 2016’da duyurulacak. Bunun gibi pek çok global ödül süreçlerinde aktif olarak yer alıyor, Türk Telekom adını tüm dünyada duyurmak konusunda var gücümüzle çalışıyoruz.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.