Finans sektöründe teknolojik değişimler, aday profillerini etkiliyor

626

İşe alım ve danışmanlık şirketi Michael Page Finans ve Bankacılık Divizyonu, finans sektöründe işe alım süreçlerinde işverenlerin eğilimlerini değerlendirdi. Divizyon Direktörü Fatih Cömert “Finans sektöründe işe alımlarda online başvuru yaygınlaşmakla birlikte, orta ve üst düzey adaylarda hala yüz yüze görüşme daha fazla tercih ediliyor. Bu sektörde işverenler tanıdıkları ve güvendikleri işe alım danışmanlığı firmalarının rolü hızla güçleniyor. Diğer yandan teknolojinin hızla mobil sisteme entegre olması işe alım süreçlerini daha kolay ve hızlı hale getiriyor. İşe alım danışmanlık firmalarının da bu teknolojiye hızla ayak uydurması gerekiyor.” diyor. Yüz yüze görüşmelerine dayanan tespitlerine göre Cömert, finans ve bankacılık sektöründeki işe alımlarla ilgili işveren ve adayların beklentilerini şöyle özetliyor;

Risk Analistleri gözde: Son dönemde, risk analiz uzmanlığı, banka ve finansal hizmet firmalarındaki gözde pozisyonlar. Tahsilat sorunlarının artması bu pozisyonları daha vazgeçilmez hale getirdi.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Firma değerlerine uygun aday avantajlı: Reel sektörde firmalar teknik bilginin yanı sıra firma değerleriyle uyumluluk gösterebilecek adaylara yöneliyor. Global firmaların önemsediği “firma değerleri” ne uygunluk, işe alım sorumlularının adaylarda en fazla dikkat ettiği kriterlerin başında geliyor. Teknik yetkinlikte yeterli olmasa da firmanın vizyonu ve değerleriyle uyuşan adayların tercih edilme şansı artıyor.

Güvenilir referanslar önemli: İşe alınacak adayın referans kontrolünün yapılması finans sektöründe büyük önem taşıyor. Özellikle finans ve muhasebe alanında çalışacak adayların referans kontrollerinin çok profesyonel ve detaylı yapılmasına özen gösteriliyor. Aile firmalarında, güvenilir referans sıkıntısı nedeniyle, genellikle finans yetkililerinin aile fertlerinden tercih edildiği gözlemleniyor.

Teknik bilgi ve alt yapı vazgeçilmez: Finans pozisyonları, bilgi işlem ve mühendislik rollerinde olduğu gibi teknik bilgi içeriyor. Özellikle iyi bir finansçı adayının bilgi teknolojisi ve mühendislik alanlarındaki gibi teknik donanımının yeterli olması temel koşullardan. Büyük kurumlarda çalışacak finans sorumlusunun teknik donanımı, küçük firmalardaki benzer pozisyonlardakilere göre ciddi farklar içeriyor. Bunu insan kaynakları ekibinin detaylı bir şekilde sorgulaması gerekiyor. Aksi halde yanlış işe alımın bir şirkete zararı çok fazla oluyor. Geçmişinde finans tecrübesi ve çalıştığı şirketteki teknik donanımını kullanma becerisini işe alım danışmanlarının çok iyi değerlendirmesi gerekiyor.

Kişilik özellikleri tercih sebebi: Uygun bir finans çalışanının işe alımında işverenin tercihlerinin başında, analitik düşünme becerisi, kendi kendini motive edebilme yeteneği, mükemmeliyetçilik, özverili çalışma özellikleri geliyor.

Global vizyon: İşveren eğer global bir yapıya sahipse, global bir işe alım danışmanlığı ile farklı ülkelerdeki tüm işe alım süreçlerini yürütmeyi tercih ediyor. Bu yöntemle maliyetlerini kontrol altında tutabildiği gibi, daha kalifiye ve çeşitli aday veri tabanından yararlanabiliyor. Global danışmanlık firmaları uluslararası bilgi ağı ile, global pazar ve adaylar konusunda işverenlere bilgi verip onları yönlendirebiliyor.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.