DuPont, “Çalışan Anne Dostu 100 Şirket” Listesinde

414

1802’den beri yenilikçi ürünler, malzemeler ve hizmetlerle, müşterilerine inovatif ve sürdürülebilir çözümler sunan pazar odaklı bilim firması DuPont; ABD’de 30 yıldır yayımlanan ve 2,5 milyondan fazla satan “Çalışan Anne” dergisi Working Mother’ın “Anne Dostu 100 Şirket” listesinde yer aldı. DuPont, kadınlar çalışanlara sağladığı terfi olanakları, esnek çalışma anlayışı, çocuk bakımı, ücretli doğum iznigibi konularda izlediği eşitlikçi yolun üstünlüğüyle listedeki 100 şirketten biri oldu..

Çalışan anneleri desteklemek amacıyla yapılan araştırma, bu yönde kararlar alan şirketleri cesaretlendirmeyi amaçlıyor. Listeye giren DuPont ‘un Türkiye Genel Müdürü Halide Aydınlık konu ile ilgili olarak “Türkiye’de toplam çalışan sayımızın yüzde 56’sını kadın çalışanlarımız oluşturuyor. Şirketimize katılan yeni çalışma arkadaşlarımızın yüzde 60’ı da kadınlardan oluşmakta. Önümüzdeki yıllarda kadın çalışan sayımızı daha da artırmayı hedefliyoruz”dedi.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

İLK TERCİH KADINDAN YANA

Türkiye’de çalışan kadınların yüzde 40’ının evlilik veya çocuk bakımı sebebiyle iş hayatını bırakmak zorunda kaldığına dikkat çeken Halide Aydınlık, DuPont’un işe alım uygulamalarıyla ilgili olarak ise şu bilgileri verdi:

“İşe alım sürecinin her adımında kadın/erkek sayılarına bakıyor ve raporluyoruz. Hem İnsan Kaynakları’nın hem de ilgili bölümün performans indikatörlerinden biri dengeli bir kadın – erkek çalışan oranına erişmek. Yurtdışından da konu çok yakın takip ediliyor. Her açık pozisyonumuzda dengeli bir şekilde hem kadın hem de erkek adayları davet ediyoruz. Süreç boyunca her iki tarafta da dengeli ilerlemeye çok özen gösteriyoruz. Son aşamaya gelen adaylar arasından hem erkek hem kadın adayların pozisyona uygunlukları aynı ise ilk tercihimiz kadın aday oluyor. ”

İŞTEN ERKEN ÇIKABİLİYORhalide-aydinlik
Halide Aydınlık, DuPont Türkiye’de kadın çalışanlara ve annelere tanınan hakları da şöyle özetliyor:

“Çocuğu olan kadın çalışanlarımızı, hem işini hem de özel hayatını birlikte sağlıklı yürütebilmeleri için destekliyoruz. Kreşten gelen çocuğunu karşılayabilmek için ofisten erken çıkan bir anne; kalan işini akşam evden çalışarak ya da sabah işe erken gelerek tamamlayabiliyor.

Ayrıca DuPont olarak, kanuni uygulamalara bağlı olmakla birlikte; karşılıklı güven ve anlayış çerçevesinde çalışanlarımıza evden çalışma fırsatı yaratıyoruz. Bunun yanı sıra farklı platformlarda kadınların çalışma hayatına katılımlarının nasıl destekleneceği konusuyla ilişkili çeşitli toplantı ve görüşmeler yapıyoruz. TurkishWin ve YASED bu anlamda en aktif rol aldığımız platformlardır.”

 

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.