Dardanel, genç mühendisleri parlak bir geleceğe hazırlıyor

573

1984 yılından bu yana ilklerin markası olan Dardanel, bu kez kariyer geliştirme programı alanında önemli bir projeye imza atıyor. Engineer Development Programme (Mühendis Geliştirme Programı) ile genç mühendisler, Dardanel’de edindikleri tecrübelerle iş hayatına donanımlı bir başlangıç yapıyor. Programla yeni mezunları iş hayatına hazırlayan şirket, gençlere profesyonel bir bakış açısı kazandırıyor ve Üniversitede aldıkları teorik bilgileri pratiğe dökme imkanı veriyor. Hedef bazlı çalışmaların yürütüldüğü programda, genç mühendisler yeniliğe açık bir çalışma ortamında yaratıcılıklarını ortaya çıkarma fırsatı buluyor. 6 aylık bir dönemi kapsayan Engineer Development Programme’da Dardanel yöneticileri de gençlere mentorluk yaparak, kariyerlerinde ihtiyaç duydukları desteği sunuyor. 

Bu yıl Temmuz ayında üçüncüsü gerçekleşecek olan programa, üniversitelerin Gıda Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerinden 2021 veya 2022’de mezun olan ve staj dışında profesyonel bir iş tecrübesi bulunmayan gençler katılabiliyor. İngilizce&Türkçe mülakatlar ve assestmentler ardından başarılı olup programa kabul edilen mühendisler; tüm yöneticilerin katıldığı bir hoş geldin toplantısıyla şirketi ve yönetim ekibini daha yakından tanıma, kendi işe alım deneyimlerini paylaşma ve program boyunca kendilerinden beklentiyi daha iyi anlama fırsatı yakalıyorlar. 

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Oryantasyon dönemi boyunca, Türkiye’nin dört bir yanından Çanakkale’ye gelen genç mühendisler için, 6 ay boyunca hem gelişimleri hem de birbirleriyle kaynaşmaları amacıyla İnsan Kaynakları departmanı ve birim yöneticileri liderliğinde ekip çalışmaları düzenleniyor.

Geleceğin liderleri

Gençlerin 6 ay boyunca tam bir çalışan deneyimi kazandığı programda, her ayın sonunda yapılan bire bir geri bildirim toplantılarıyla gelişimlerine katkıda bulunuluyor. Program sonunda başarılı performans sergileyen genç mühendisler için mezuniyet töreni düzenleniyor ve resmi olarak şirket kadrosunda yer alma şansı sunuluyor. Geleceğin lideri olarak konumlandırılan genç mühendisler, kadrolara yerleştikten sonraki dönemde de Dardanel çalışanlarından mentorlük desteği almaya devam edebiliyor. 

Engineer Development Programme’ın önceki dönem mezunları, bu proje sayesinde kariyerlerine güçlü bir başlangıç yaptıklarını söylüyor. Makine mühendisi Murat Can Keskin, “Ekim 2020’den bu yana Teknik Satınalma Mühendisi olarak görev alıyorum. Üniversite sonrası ilk iş tecrübemin bu proje sayesinde Dardanel bünyesinde olmasından çok mutluyum. Genç yaşlarda atılan güçlü temellerin büyük binalar inşa edebileceğine inanıyorum” diyor. 

Gıda mühendisi Berna Kaya ise “1,5 yıldır Dardanel’de Kalite Kontrol Mühendisi olarak görev alıyorum. Projeye dahil olmadan önce sadece okulda öğrendiğim teorik alt yapıya sahiptim. Bu program sayesinde artık daha sağlam, özgüvenli, işini ve kendini geliştirebilen bir mühendisim. Dardanel’de öğrenmenin sonu yok” diyor. 

Gıda mühendisi Eylül Uygun da yeni mezun mühendislere Engineer Development Programme’a başvurmalarını öneriyor: “Programın içeriği sayesinde kariyerimde çok daha hızlı ve köklü yol aldığıma inanıyorum. İyi bir takım oyuncusu ve ekip olmanın gücünü deneyimliyorum. Aldığım mentorlükler ile zorluklarla nasıl baş etmem gerektiğini öğrenmeye devam ediyorum. Yeni mezun arkadaşlarıma projede yer almalarını tavsiye ederim.”

Programı başarıyla bitiren 13 mühendis kadrolara yerleştirildi

İki yılda Engineer Development Programme’da toplam 26 mühendis yer alırken, 6 aylık deneyim yolculuğunun ardından programı başarıyla tamamlayan 13 mühendis kadrolara yerleştirildi. 2020-21 dönemleri için toplam 163 yeni mezun mühendis ile online mülakat gerçekleştirildi. Bu yıl Temmuz ayında başlayacak olan yeni grup için görüşmelerde 15 başarılı genç mühendis, programa katılmaya hak kazanacak. 

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Marketing Development Programme ve Finance Development Programme projeleriyle ise iki genç yetenek, 6 aylık çalışan deneyiminin ardından Dardanel kadrolarında yer almaya hak kazandı. 

Geleceğin Rotası adıyla yürüttüğü kariyer geliştirme programlarıyla gençlerin eğitimine ve ülkemizin geleceğine değer katan Dardanel, başarılı genç mezunların istihdama katılımı için projeler geliştirmeye devam ediyor. 

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.