Chobani Dünyayı Değiştiren Şirketler Listesinde

500

ABD merkezli Fortune Dergisi, her yıl yayınladığı Dünyayı Değiştiren Şirketler listesinde bu yıl Hamdi Ulukaya’nın sahibi olduğu Chobani markasına yer verdi. 50 şirketin yer aldığı listede Chobani 44. sıraya yerleşti.

Chobani’nin listede yer almasına gerekçe olarak şirketin ve Ulukaya’nın tüm tehditlere göğüs gererek mültecileri istihdam etmesi, Türkiye’de yürütülen girişimci destek programı ve şirket hisselerinin çalışanlarla paylaşılması gösterildi.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Fortune Dergisi, Dünyayı Değiştiren Şirketler 2017 listesini açıkladı. Listede Türkiyeli girişimci Hamdi Ulukaya’nın ABD’de kurduğu Chobani adlı gıda firması 44. sırada yer aldı.

Dünyanın en önemli sorunlarına getirdikleri çözümlerle ölçülebilir bir etki yaratan şirketlerin sıralandığı listede, Chobani’nin yanı sıra Apple, IBM, Ikea, Airbnb ve Vodafone gibi dev markalar bulunuyor. Liste, bunu yaparken bir yandan da kar eden, yani “iyilik yaparak iyilik bulan” ilk 50 şirkete yer veriyor.

Chobani kazancını mültecilerle paylaşıyor

Fortune Dergisi’nin bu yıl üçüncü kez hazırladığı “Dünyayı Değiştiren Şirketler” listesi, yıllık geliri 1 milyar doların üzerinde olan 50 şirketten oluşuyor. Liste için seçim, üç temel kritere bağlı olarak yapılıyor: Toplumsal etki, ticari getiri ve sektöre kıyasla inovasyon oranı.

Dergi, Chobani’nin listede dünyanın dört bir yanından dev markalarla birlikte yer alma gerekçesini “Hızla yükselen gıda şirketi kazancını ABD’ye yerleşen mültecilerle paylaşıyor” açıklamasıyla özetliyor. Fortune, gerekçesinde Chobani ve şirketin CEO’su Hamdi Ulukaya’nın, göçmenlik meselesinin “el yakmaya” devam ettiği bir dönemde mültecilerin ve göçmenlerin ABD’de hayata entegre olmalarına yardım etme gayretlerini iki katına çıkardıklarını vurguluyor. Dergi, şirketin bu nedenle fiziksel tehditlerin yanı sıra boykota da göğüs gerdiğinin altını çiziyor.

Yüreği Türkiye’den kopmadı

Chobani’nin Dünyayı Değiştiren 50 şirketten biri olma gerekçesi şu açıklamayla sürdürülüyor:

“Yoğurt devinin 2 bin çalışanından yüzde 30’u, ABD dışında bir ülkede dünyaya gelmiş ve yüzlercesi de gelip ABD’ye yerleşmiş olan mülteciler. Ulukaya’nın gayretleri, sonradan vatanı haline gelen ABD’nin ötesine de ulaşıyor; Türkiyeli girişimci, aynı zamanda anavatanında girişimcileri desteklemek için oluşturduğu bir programa 5 milyon dolar aktardı.”

Chobani çalışanlarıyla birlikte kazanıyor

Tüm bunlar olurken Chobani markasının da spot ışıklarından zarar görmediğini belirten dergi, yıllık satışların 2 milyar dolar civarında seyrettiğini ve Chobani’nin artık ABD’de kendi kategorisinde birinci, tüm yoğurt pazarında ise ikinci sırada olduğunu vurgulayarak şunları söylüyor:

“Ulukaya çalışanlarına çok özel bir yöntemle teşekkür etti: Geçtiğimiz yıl, halka arz ya da satış durumunda şirketin hisselerinin yüzde 10’unu çalışanlarına vermeyi taahhüt etti. Bu da bugünkü değerlendirmelere göre potansiyel olarak yüz milyonlarca dolar değerinde bir talih kuşu anlamına geliyor.”

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.