Çalışanlar BES’te otomatik katılıma mesafeli olsa da sistemden çıkışlar düşük kalabilir

475

Eleman.net’in 10 bin 840 adayın katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre, çalışanların yüzde 65’i Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamındaki otomatik katılım uygulamasına sıcak bakmıyor. Buna karşın, uygulama yürürlüğe girdikten sonra ayrılmayı planladığını belirtenlerin oranı yüzde 50’nin altında kalıyor. Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal’a göre, bireysel emeklilik ve otomatik katılım kavramlarının hem işverenlere hem de çalışanlara doğru aktarılması, BES’in büyümesine yardımcı olabilir.

Çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik olarak dahil olmalarını öngören otomatik katılım düzenlemesi ile ilgili tartışmalar sürerken, Eleman.net, işverenlerin ve çalışanların konuya bakışını araştırdı. Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, otomatik katılıma yönelik düşünceleri öğrenmek üzere düzenledikleri ankete yaklaşık 11 bin çalışan ve iş arayan adayın yanı sıra 3 binden fazla firma yetkilisinin katıldığını söyledi.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Ankete katılan çalışan ve adayların yüzde 65’inin otomatik katılımı desteklemediğini vurgulayan Ünsal, “Otomatik katılımın faydalı olduğuna inanan ve desteklediğini belirtenlerin oranının yüzde 26 ile sınırlı kaldığını görüyoruz. Buna karşın, belirli bir süre prim ödedikten sonra BES’ten ayrılabilmeye izin veren opsiyon süresinin sonunda sistemden çıkacağını belirtenlerin oranının yüzde 50’nin altında kalması da dikkat çekici. Kararsızlarla birlikte değerlendirildiğinde, BES’te kalmaya devam edebileceğini belirtenlerin oranı yüzde 52’yi buluyor. Çalışanlarını BES’te yer almaları için teşvik ettiğini belirten firmaların oranı yüzde 36 iken, firmaların yüzde 29’u BES kapsamında çalışanlarına katkı sağladığını söylüyor” dedi.

İşverenlere ve çalışanlara doğru aktarılmalı

“Anketimizin, bireysel emeklilik ve otomatik katılımın kavramlarının hem işverenlere hem de çalışanlara doğru biçimde tanıtılmasının önemini gösterdiğine inanıyoruz” diye konuşan Savaş Ünsal sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir süredir üzerinde çalışılmakta olan otomatik katılım düzenlemesi yürürlüğe girmeden önce, sistemin tüm bileşenlerinin potansiyel katılımcılara ve işverenlere ayrıntılı biçimde aktarılması, soru işaretlerini ortadan kaldırdığı gibi, sistemin büyümesine de mutlaka yardımcı olacaktır. Otomatik katılım dendiğinde çalışanların ilk aklına gelen maaşlarından kesinti yapılacağı düşüncesi oluyor. Oysa BES’in kendilerine sağlayacağı avantajları bilirler ve işverenlerinin de katkıda bulunduğunu görürlerse, sistemden çıkacağını söyleyenlerin oranı daha da düşecektir.” dedi.

bes

 

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.