Büyüşehirlerde işe alımda eğitim ve lojistik sektörü öne çıkıyor

480

Hangi şehirde en çok hangi sektörler eleman arıyor? Deneyimsiz gençlere en çok hangi alanlarda iş fırsatı var? Yenibiris.com verileri ile hazırlanan çalışmaya göre bu dönemde İstanbul dışındaki büyükşehirlerde en fazla iş ilanı eğitim ve lojistik sektörlerinde veriliyor. Anadolu genelinde en çok satış uzmanı aranıyor.

Türkiye’deki iş ilanlarının yarıdan fazlası İstanbul’da yayınlanıyor. İstanbul dışındaki bütün şehirlerin payı ise yüzde 45. Yenibiris.com verilerine göre bu dönemde Anadolu’da en fazla iş ilanı Ankara, İzmir ve Bursa’da yayınlanıyor.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Sektörler açısından bakıldığında eğitim, lojistik, perakende ve bankacılık-finans, en çok eleman aranan sektörlerin başında geliyor. En fazla iş ilanı yayınlanan ilk 10 il ve bu ilanlarda aranan kişi sayısı yaklaşık şöyle:

1-Ankara (Eğitim): 4400 kişi.

2-Antalya (Eğitim): 2300 kişi.

3-İzmir (Eğitim): 2200 kişi.

4-Bursa (Hizmet): 2000 kişi.

5-Kocaeli (Lojistik): 1550 kişi.

6-Adana (Lojistik): 1250 kişi.

7-Konya (Bankacılık-Finans): 900 kişi.

8-Kayseri (Bankacılık-Finans): 800 kişi.

9-Gaziantep (Lojistik): 800 kişi.

10-Tekirdağ (Mobilya): 800 kişi.

Anadolu’da en çok lojistik, mağazacılık firmaları, bankalar ve eğitim kurumlarının (Okul, dil kursu, dersane) ilanları görülüyor. Önde gelen şehirler için sektöre göre dağılım ise şu şekilde:

Eğitim: Ankara, Antalya, Hatay, İzmir

Lojistik: Adana, Çankırı, Çorum, Denizli, Isparta, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Gaziantep, Niğde, Şanlıurfa

Perakende: Muğla, Adıyaman, Nevşehir, Diyarbakır, Sakarya, Samsun, Tokat

Bankacılık-Finans: Kayseri, Eskişehir, Konya, Trabzon, Kastamonu, Kırklareli, Uşak

Hizmet: Bursa

Bilişim: Çanakkale, Manisa

Mobilya: Tekirdağ

Bütün sektörler genelinde Anadolu’daki şirketler en çok satış alanında iş ilanı veriyor. Ardından mali işler ve branş öğretmenliği geliyor. İş alanlarının dağılımı şöyle:

Satış-Pazarlama : % 25

Mali İşler-Finansman : % 19

Öğretmenlik : % 19

Satınalma : % 15

Bilgi Teknolojileri : % 14

Diğer : % 8

Ücretler ise, Yenibiris.com üye firmalarından alınan bilgiye göre İstanbul dışındaki şehirlerde, İstanbul’dan yaklaşık yüzde 10-15 oranında daha düşük seyrediyor. Bu oran genel olarak uzman seviyesi için geçerli. Üst düzey yöneticilerde İstanbul ve Anadolu arasında fazla bir fark bulunmadığı belirtiliyor.

Gençlerin sadece yaşadıkları ilde değil, yakındaki büyükşehir ve yakın olmasa da İstanbul’daki iş ve staj ilanlarına da başvuru yaptığını belirten Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, “Anadolu’da yeni mezun gençlerin iş başvurularının yüzde 59’u kendi yaşadığı şehre, yüzde 41’i de başka şehre yapılıyor. Yaşadığı şehirden uzağa yapılan başvurularda özgeçmişte adres kısmına, başvuru yapılan ilde kalmayı düşündüğü adres yazılmalı ya da ikinci adres olarak verilmeli” açıklamasında bulundu.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.