Bu ne iş?

754

buneis.com kurucuları Mine Turalı ve Umut Sarp Zeylan kendi hikayelerinden yola çıktıklarını söylüyorlar ve “Her ikimiz de uzmanlık alanı gençler olan profesyonel koçlarız. Ortak tanıdıklarımız sayesinde geçtiğimiz yıl bir araya geldik ve beraber gençler için daha fazla ne yapabiliriz konuşmaya başladık. Kendi tecrübelerimiz yaşadığımız koçluk tecrübeleri ile de birleşince bu platform fikri şekillenmeye başladı” diyorlar.

Benim çok beğendiğim bir proje, buneis.com kurucuları Mine Turalı ve Umut Sarp Zeylan’la pazar sohbeti için konuştuk. Buneis.com fikrinin oluşmasından şu an büyümesine, gelecekte neler planladıklarına kadar bütün sorularımı yanıtladılar.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

buneis.com nasıl doğdu?

Her ikimiz de uzmanlık alanı gençler olan profesyonel koçlarız. Ortak tanıdıklarımız sayesinde geçtiğimiz yıl bir araya geldik ve beraber gençler için daha fazla ne yapabiliriz konuşmaya başladık. Kendi tecrübelerimiz yaşadığımız koçluk tecrübeleri ile de birleşince bu platform fikri şekillenmeye başladı. Yani bir yerde kendi hikayelerimizden de yola çıktık. Örneğin Mine bir mimar ama bugüne kadar mimarlık dahil bir çok farklı alanda çalışmış, ama aslında gönlü gençlere fayda sağlayacak bir sosyal projede. Aynı zamanda geçen sene oğlunu üniversite sınavlarına hazırlamış ve sürecin zorluğunu birebir yaşamış bir anne. Yine ben mesela Sosyoloji okudum, kimse bilmez sosyoloji okununca ne olunduğunu işin doğrusu; ama uzun yıllar pazarlama ve kamuoyu araştırmaları sektöründe çalıştım ve üst düzey yöneticilik yaptım. Sonrasında da üniversitede ders verirken buldum kendimi.

Gençlerle çok yakın temas içinde olmaya başlayınca eğitim hayatı ve kariyer seçimlerinde ne kadar çok yönlendirmeye ihtiyaçları olduğunu gördüm ve bu alana yöneldim. Bunun için bir çok önyargıyı kırmak gerektiğini fark ettik. Örneğin üniversitede okunan bölümün insanın geleceğini belirlemediği gerçeğini vurgulamak veya üniversite eğitiminin halen anahtar teslim bir meslek kursu olarak algılanmasını kırmaya aracı olmak istedik. Farklı geçmişlerin ortak geleceklere, ortak geçmişlerinse farklı geleceklere açılabileceğini gerçek insan hikayeleri üzerinden anlatmaya karar verdik. Kullanıcılarımıza sunduğumuz tüm hizmetler sosyal fayda çerçevesinde ücretsiz; sitenin sürdürülebilirliğini ise kurumlar üzerinden sağlıyoruz.

Aslında fikri konuşmamız, benzer yapıdaki farklı örnekleri incelememiz ve sonrasında platformu geliştirip hayata geçirmemiz oldukça kısa bir süre aldı çünkü mottomuzda da olduğu gibi sevdiğimiz işi yaptık, yaptığımız işi sevdik. O zaman gerçekten de her şey daha kolay ilerliyor. Aralık 2015’te şirketi kurduk ve alt yapı çalışmalarımızı yaptıktan sonra 16 Mayıs 2016’da beta versiyon ile yayına girdik.

buneis.com’da neler yapıyorsunuz?

buneis.com; gençlere, eğitim ve kariyer yolculuklarında karşılarına çıkacak fırsatları ve kısıtlamaları gösterebilme amacı ile yayına başlamış; yeni, nesil dinamik bir kariyer platformu. Siteyi ziyaret eden gençler, farklı sektörlerden farklı pozisyonlarda çalışan kişilerin video-hikayeleri ile gerçek hayat deneyimlerine tanık olurken, yaşamsal ve mesleki farkındalık geliştirme fırsatı yakalayabiliyorlar. Sürekli artan ziyaretçi grafiğimiz bu konudaki ihtiyacın önemli bir göstergesi.

Platformda, üniversite, bölüm ve sektör bazında arama yapabilmenin yanı sıra, kısa ve eğlenceli bir anket ile gençlerin hayat tercihlerine en yakın olan hikayelerin karakterleri ile yüzdesel olarak eşleşmeleri de sağlanıyor. Kendileri gibi düşünenlerin yaptıkları işler hakkında bilgi edinen gençler, olası kariyer seçeneklerine dair farkındalıklarını bu yolla artırmış ve büneis.com sayesinde “Ruh iş”lerini bulmaya bir adım daha yaklaşmış oluyor.

Yine sitede profesyonel koçluk yönümüzü de hizmete sunuyor ve eğitim veya kariyer konusunda kararsızlık veya zorluk yaşayan gençlere koçluk hizmeti vererek de destek olabiliyoruz. Bireysel Kariyer Koçluğu desteği, içinde kurucu olarak bizlerin de yer aldığı ve bu konuda uzmanlaşmış İCF sertifikalı koçlarımız tarafından veriliyor. İdeal süreç, birer saatlik 4 ila 6 seanstan oluşuyor; bu seansları İstanbul içinde yüz yüze, İstanbul dışındaki kişilerle de skype veya telefon üzerinden gerçekleştiriyoruz.

buneis.com’un hedeflerinden biri de daha başarılı ve sürdürülebilir bir “işveren markası” yaratmada kurumlara destek olmak. buneis.com platformu üzerinde kendilerine ait özel sayfalara sahip olan firmalar “Bir şirketin gerçek sermayesi mutlu çalışanlarıdır” mottosu ile kurum kültürlerini kendi çalışanlarının video-hikayeleri ile doğru ve samimi bir dilde aktarma fırsatı yakalıyor, özgün farklılıklarına, gelişim fırsatlarına ve avantajlarına vurgu yapabiliyor.

Farkı nedir?

Farkı benzerinin olmaması. Ve de samimiyeti. Kariyer seçiminin bir yaşam şekli seçimi olduğunu ve değişebilir olduğunu göstermesi.

Video-hikaye aslında yavaş yavaş kullanılmaya başladı, özellikle de işveren markası geliştirmede ancak bizim farkımız bir kere herkese aynı 7 soruyu soruyoruz; çalıştığı kurumdan, yaptığı işten veya mezun olduğu bölümden bağımsız. Ve bunu sadece kurumsal çalışanlara sormuyoruz, kendi işini yapan girişimcilere de soruyoruz. Çünkü girişimcilik yükselen bir değer, yeni mezunların çoğu kendi işini yapmak istiyor. Dolayısı ile kurumsal hayatı tercih etmeyecek kişilere de bu iş ne iştir göstermek istiyoruz.

Bir yandan da ana farklarımızdan biri Ruhisi testimiz; herkes ruh eşini arıyor bu dünyada ama “iş”te geçirilen zaman “eş”le geçirilen zamandan çok daha fazla aslında☺ Farklı kişilik özellikleri testlerine ve literatüre dayanarak geliştirdiğimiz 15 soruluk ruhisi testiyle gençlere biraz daha ışık tutabilmek, belki de akıllarında olmayan meslekleri ve pozisyonları akıllarına getirebilmek, kısacası farkındalıklarını arttırabilmeyi hedefliyoruz. Yine bugüne kadar testimizi dolduran kişi sayısına baktığımızda çok önemli bir eksiğe hitap ettiğimizi görebiliyoruz; eğlenceli içeriği de cabası.

İş arayanlara buneiş.com nasıl yardımcı oluyor?

Biz ise yerleştirme yapmıyoruz, önceliğimiz veya uzmanlığımız bu değil. Ancak iş bulma veya ise alım noktasında şirketler ile bireyler arasında köprü oluşturuyoruz. Farklı şirketleri şirket sayfalarımızda tanıtarak ve çalışanlarının video-hikayelerini paylaşarak, dışarıda iş arayan yeteneklere samimi bir dilde ulaşmalarına fırsat tanıyoruz. İş arayanlar da bu şekilde hem farklı şirketleri ve o şirketlerde sektörlere göre çok değişebilen pozisyonları tanıyorlar, hem de ruhisi testimiz ile o firma çalışanları ile ne kadar benzeştiklerini görme imkanı bularak gelecek iş yerlerini daha isabetli seçebiliyorlar.

Kurucu ekip kaç kişiden oluşuyor? Bu kişilerin geçmişlerinde neler var?

Fikir aşamasında 2 kişi konsepti ve ana hatlarıyla yolumuzu oluşturduk. Uygulamayı da dikkate alarak ilerlemeye başladığımız noktada –ki bu çok kısa sürede oldu çünkü online bir projede yazılım bacağı olmadan ilerlemek mümkün değil- yazılımcı arkadaşımız da ana ekibe katılmış oldu. Videolar konusunda da başlangıçta destek aldık. Bugün 3 kişilik bir ekip olarak projeyi geliştiriyor ve uyguluyoruz.

Şu an kaç kişilik bir ekibiniz var?

Şu an yine aynı ekip ile işleri yürütüyoruz diyebilirim. Çekimler ve teknik taraf Mine’nin sorumluluğunda, ben de daha çok pazarlama, marka konumlandırma, iletişim gibi alanlara bakıyorum. Fakat projenin kendi içinde bir çekiciliği olduğu için birçok gönüllü marka elçimiz oluştu süreç içinde; bunlar farklı konularda bize destek olan kişiler veya kurumlar; mesela sosyal medya veya basın ve halkla ilişkiler konusunda çok sıcak ilişki yürüttüğümüz proje ortaklarımız var.

Sizin sorunuzu sorayım : ) “İşinizin en zevkli yanı nedir?”

En zevkli yanı insanların, özellikle de gençlerin, hayatlarına dokunabilmek ve bir fayda yaratıyor olmak. Analizlere baktığımızda Türkiye’nin hemen hemen her yerinden, hatta yurt dışından farklı ülkelerden, videolarımızın izlenmekte olduğunu görüyoruz. Online bir platform olmak bize çok geniş bir kitleye dokunabilme şansı veriyor.

Projenin geleceği nelerdir? Nerelere evrilecek? Sizin için işin en zor kısmı nedir?

Projenin evirilebileceği o kadar fazla yön var ki açıkçası zor kısmı önceliklendirme yapabilmek. Bir kere çok ciddi bir içerik var yarattığımız ve bunun karşılığında hem çalışan kesimde, girişimci veya profesyonel, hem de sitenin kullanıcılarına yönelik ciddi bir sosyolojik veri topluyoruz ruhisi testimiz aracılığıyla. Yaş grupları veya cinsiyetin iş yeri tercihlerine nasıl etki ettiğini görebiliyoruz; sektörlere veya okunan bölümlere göre farklı okumalar yapabiliyoruz. Yani data mining ile gidebileceğimiz ciddi ve değerli bir yol var önümüzde. Sonrasında üniversiteler ile işbirliği yaparak atabileceğimiz çok ciddi adımlar var, Bu konuda alt yapı üzerine çalışıyoruz.

Şirketlerin şu anki yaklaşımı nasıl?

Çok olumlu çünkü bu alanda büyük bir eksiklik var. Şirketler uzun süredir “işveren markası’ konseptine yatırım yapma çabası içerisindeler; çünkü yeni neslin iş yerlerine karşı tavır ve tutumlarının maaş veya başka klasik değişkenlerden artık çok da fazla etkilenmediğini çözümlemiş durumdalar. Ama bu noktada fark yaratabilmek çok çok zor. Dolayısı ile yeni neslin mabedi dijital dünyada yer almak ve onların dilinden konuşabiliyor olmak çok önemli. Bu noktada buneis.com olarak oldukça yetkin bir hizmet verdiğimizi söyleyebiliriz.

Hangi şirketler yer alıyor? Sırada kimler var?

Daha pazarlama ve tanıtım faaliyetlerimize çok yeni başladık ama şimdiden anlamlı düzeyde ilgi ve geri dönüş aldığımızı söyleyebilirim. Reklamcılık Vakfı yolun başından beri destekçimiz oldu. Yine keza TCC Plus iletişim danışmanlığı şirketi de ilk günden beri yanımızda olan şirketlerden. Akmerkez’in de kısmi sahibi olan Klepierre gayrimenkul yatırım şirketi son olarak sayfalarımızda yerini aldı. Su anda ilaç, alkollü içecekler, fmcg, bankacılık ve finans başta olmak üzere bir çok sektörden bir çok firma ile temasa geçtik ve geçmeye devam ediyoruz. Ülkemizin içinden geçtiği dönemin zorluğuna ve karmaşasına rağmen Eylül ayı itibarı ile yeni müşterilerimizin sayısında net artış olacağını öngörüyoruz.

Ekleyecekleriniz var mıdır?

Sosyal medyadan bizi takip edin, daha paylaşacak çok hikayemiz ve yeniliklerimiz var ☺

Teşekkür ederim bu güzel sohbet için. Yazının sonuna sosyal medya hesaplarınızı ekleyeceğim.

 

buneis.com sosyal medyayı takip etmeyi unutmayın.

Twitter 

Facebook

Youtube

Linkedin

Google+

 

 

 

 

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.