Bu ne iş? Davranış analisti Zeynep Kardıçalı

33,677

Psikolog, davranış analisti Zeynep Kardıçalı sizlerle işinin detaylarını paylaşıyor. www.buneis.com

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Davranış analistiyim. Otizmli çocuklar ve ergenlerle çalışıyorum. Çalışmalarım ailenin talebine göre değişiyor; problem davranış fazlalığı ise ve bu fazlalığı azaltmak ise ailelere daha çok danışmanlık veriyorum; ailelerin çünkü o davranışa tepki vermesi önemli oluyor. Bu durumda davranışın olduğu yere gidiyorum, genellikle ev, okul gibi farklı ortamlar olabiliyor. Orada davranışı gözlemliyorum ve bunun üzerine bir davranış müdahale programı hazırlıyorum ve ailelerden bu programı uygulamalarını istiyorum. Eğer bireyde davranış eksiklikleri varsa -bu otizmli çocuklarda genellikle sosyal beceriler, taklit becerileri, eşleme becerileri, farklı bilişsel beceriler olabiliyor, kendi yaşıtlarından daha aşağıda olabiliyor bu becerilerd – o zaman bazı ailelerde çocuklarla birebir çalışmayı benden talep ediyor gene davranışa bakarak, eksiklikleri görerek, çocuğun kuvvetli ve kuvvetli olmadığı yerleri görerek, bir çalışma düzeni ve bir eğitim tablosu çizip bu çocuğa öğretiyorum. Aynı zamanda bazen ailenin çocuklarıyla beraber olduğu bir gölge abla veya gölge öğretmen gibi bir şahıs oluyor. Bu şahısa da süpervizörlük ve eğitmenlik yapabiliyorum; bu ailenin talebine göre değişebiliyor.

Çocuktaki gelişimi görmek, ve ailenin aslında hiç hayal edemeyeceği becerileri çocuğa öğretebilmek ve ailenin bana söylediği “ben bunu yapabileceğini hiç düşünememiştim” ya da “nerden nereye geldik” geri bildirimi benim için çok büyük bir keyif.

Gereken tekrar, çünkü otizmli bireylere yeni bir beceri öğretirken uzun sürebiliyor beceriyi öğrenmeleri. Stratejileri hep değiştirmemiz gerekebiliyor, problem çözmeniz gerekiyor; bu en zor kısmı diyebilirim.

University of Michigan’da psikoloji eğitimi aldım, lisans seviyesinde. Ondan sonra Boston üniversitesi’nde yine psikoloji üzerine yüksek lisans yaptım. Ama asıl unvanımı, davranış analisti unvanımı, sonrasında yaptığım çalışmalarda kazandım. Bir sertifika programına katıldım davranış analizi üzerine ve sertifika programı aslında öyle kısa soluklu bir çalışma katiyen değildi. 1500 saatlik bir süpervizyon yapmak durumundaydım ve aynı zamanda yüksek lisans seviyesinde akreditasyonu olan bir ders serisine katılmam gerekiyordu. Hepsini yaptıktan sonra da bir sınava oturup o sınavı geçmem gerekiyordu.

Bu sertifikayı ve eğitimi almak istiyorsanız farklı eğitim kökeninden de geliyor olabilirsiniz, bu davranış analizinin kendisi olabilir. Özel eğitim olabilir, klinik psikoloji ya da benim gibi psikoloji olabilir. Ama daha çok tabi gelişimsel psikoloji olması sizin için en yararlı olacak eğitim geçmişidir.

Daha çok deneyimlere açık olmayı, daha çok gezmeyi: bu ikisi de çünkü çok şey öğrendiğinizi düşünüyorum. İşte belki de en önemlisi en fazla kendine zaman ayırmayı, kendimle olmayı öğrenmeyi tavsiye ederim.

Aslında kendimi bu işten başka bir şey yaparken göremiyorum ama hayatta yapmayı çok sevdiğim şeylerden bir tanesi gezmek. Belki bir gezi blogger’ı olabilir.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.