BSH Fabrikası Çocuklara Emanet

651

BSH Türkiye, BSH Grubu’nun dünya çapındaki en büyük üretim merkezi ve en önemli üç Ar-Ge merkezinden birinin yer aldığı Çerkezköy Üretim Tesisleri’nde, çocuk haklarına vurgu yapmak amacıyla UNICEF iş birliğiyle anlamlı bir etkinliğe imza attı. 20 Kasım Dünya Çocuk Günü vesilesiyle, BSH Türkiye’nin Çerkezköy’de yaşayan öğrencilere ücretsiz kodlama ve yazılım eğitimleri vermek için açtığı Maker Lab’de (Kodlama Laboratuvarı) kodlama eğitimi alan çocuklar, fabrikanın AR-GE merkezini “ele geçirdiler.” Tüm gün boyunca BSH Türkiye’nin Instagram hesabını yöneten çocuklar fabrikadan canlı yayın yaparak izlenimlerini ve güne dair mesajlarını paylaştılar. AR-GE merkezindeki mühendislerle birlikte çalışan çocuklar, dünyanın her yerinde muhtaç durumdaki akranlarının eğitim hakkı için seslerini yükselterek, yetişkinlere ‘harekete geç’ mesajı verdiler.

Çocuk Haklarına dair Sözleşmenin yıl dönümü olan 20 Kasım’da, Çerkezköy’deki çocuklar BSH Grubu’nun Çerkezköy fabrikasındaki AR-GE merkezinde mühendislerle birlikte çalıştı. ‘Çocuklar için, çocuklarla harekete geçmek için bir gün’ sloganıyla hayata geçirilen etkinlikte çocuklar, mühendislerle kısa röportajlar yapıp eğitim hakkı konusunda desteklerini istediler. Tüm gün boyunca BSH Türkiye’nin Instagram hesabını yöneten çocuklar fabrikadan canlı yayın yaparak izlenimlerini ve güne dair mesajlarını paylaştılar. Mühendislere hayata geçirilmesi planlanan projelerle ilgili kendi fikirlerini de sunan çocuklar, kodlama ve elektronik öğrendiklerini, bu bilgilerini geleceğin teknolojisini şekillendirmek için kullanmak istediklerini ve bu konuda onlara da alan açılması gerekliliği yönündeki mesajlarını ilettiler.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

20 Kasım Dünya Çocuk Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinlikle ilgili BSH Türkiye CEO’su Gökhan Sığın; “Başarılı ve itibarlı bir şirket olmanın bir şartını da toplumsal sorumlulukların oluşturduğunun bilincindeyiz. BSH olarak, dünya üzerinde olumlu bir etki yaratmanın hem kendimiz hem de gelecek kuşaklar için taşıdığı önemin farkındayız. Bu nedenle günlük faaliyetlerimizin bireylerin esenliğine ve içinde bulunduğumuz çevreye ekonomik, toplumsal, kültürel ve çevresel katkılar sağlaması için gereken çalışmaları yapıyoruz. ‘Geleceği Kodlayanlar’ projesi kapsamında çocuklarla birlikte gerçekleştirdiğimiz etkinlik vesilesiyle tüm çocukların Dünya Çocuk Günü’nü kutluyor ve bu anlamlı günü birlikte gerçekleştirdiğimiz UNICEF’e de katkılarından ötürü BSH Türkiye adına teşekkür ediyorum.” dedi.

BSH Türkiye, ‘Geleceği Kodlayanlar’ projesiyle çocuklara teknoloji okuryazarlığını kazandırıyor

BSH Türkiye, farklı projelerle de eğitime desteğini sürdürüyor. DNA’sında teknoloji ve inovasyon olan BSH, Kodluyoruz Derneği iş birliğiyle hayata geçirdiği Geleceği Kodlayanlar (Makers of Tomorrow) projesiyle 2017’den beri teknolojiye erişimi olmayan çocuklara ve gençlere temel kodlama eğitimi veriyor. Türkiye’nin teknoloji alanındaki yetenek açığını kapatmayı hedefleyen proje sayesinde gençler, çözüm odaklı düşünmeyi deneyimlerken ileride ihtiyaç duyacakları becerileri kazanıyorlar. Proje ile ilgili değerlendirmelerde bulunan BSH Türkiye CEO’su Gökhan Sığın; “Geleceğimizi şekillendirecek çocuklarımızın ve gençlerimizin sosyal, kültürel ve teknolojik anlamda gelişimini desteklemek başlıca sorumluluklarımız arasında yer alıyor. Bu bilinç ve sorumlulukla faaliyete geçirdiğimiz Makers of Tomorrow projesi (Geleceği Kodlayanlar) bizim için oldukça önem taşıyor. Teknoloji ve kod okuryazarlığını yaygınlaştırmak, yazılım alanında çocuklarımızın geleceklerine değer katmak gayesiyle yola çıktığımız bu ve benzeri projelerle gelecekte çocuklarımızın daha iyi kod yazmalarını amaçlıyoruz. Çünkü kod yazmayı bilmek geleceğin tüm meslekleri için gerekli olan bir önkoşul haline gelecek. Çocuklarımızın geleceğe daha iyi hazırlanabilmeleri için bu tarz projelerin gelişmesini önemsiyor ve bu vizyon doğrultusunda projemizin yaygınlaşmasını hedefliyoruz.” dedi.

829 öğrenci, 39 öğretmene 774 saat eğitim verildi

Çocukları gelecekte kodlama, robotik, yapay zekâ, Endüstri 4.0, 3D baskı, mobil uygulamalar ve benzeri teknolojilerde üstün kılmayı hedefleyen proje, Türkiye’nin en sanayileşmiş bölgelerinden biri olan Çerkezköy için de öncü bir proje olma rolü üstleniyor. Proje kapsamında Çerkezköy’de 10 ortaokul ve liseyle yakın çalışılırken 9-17 yaş aralığındaki öğrencilere ve bu alanlardaki öğretmenlere eğitim veriliyor. Proje kapsamında 2017’den bu yana 829 öğrenci ve 39 öğretmene toplamda 774 saat eğitim verildi.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.