Bosch onbinlerce çocuğu tiyatroyla buluşturuyor

521

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu dâhilinde Sadri Alışık Kültür Merkezi’nin sahnelediği “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı çocuk oyununun galası çocukların ve ailelerinin katılımıyla Akatlar Kültür Merkezi’nde yapıldı. Bu yıl Türkiye’nin özellikle doğusundaki 16 ili ücretsiz olarak gezecek olan oyunun galasında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nda (TEGV) eğitim gören çocuklar da yer aldı. Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer ve SAKM Genel Koordinatörü Sadri Alışık, galanın açılış konuşmasını yaptı.

Kurulduğu 2008 yılından beri Türkiye’nin dört bir yanında sahnelediği ücretsiz oyunlarla 150 bini aşkın çocuğa çevre bilincini eğlenceli oyunlarla aşılayan Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, çevreye duyarlı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Sadri Alışık Tiyatrosu’nun sahnelediği “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı hayvan ve doğa sevgisi aşılayan oyunun galası, 27 Ekim Perşembe günü İstanbul’da Akatlar Kültür Merkezi’nde yapıldı. Galaya aileleriyle katılan yüzlerce çocuk, kurulan oyun alanlarında, gala öncesinde eğlenceli dakikalar geçirdi, sonrasında eğitici ve eğlenceli oyunun keyfini çıkardı.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Neylan Süer: “Ağaç Yaşken Eğilir”

Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer, galada yaptığı konuşmada, bu projenin çocuklara çevre bilincinin eğlenceli bir şekilde aşılanması açısından çok önemli olduğunu belirterek bu anlamlı projenin oluşmasının temelinde doğal kaynakların doğru kullanımı ve dünyayı paylaştığımız diğer canlıların da yaşam haklarına saygılı olmamız gerekliliğinin genç nesillere aşılanması, farkındalıklarının arttırılmasıve davranış modellerinde olumlu değişimler yaratılması gerektiğine olan inançları olduğunu vurguladı. Süer, sözlerine şöyle devam etti: “Bosch Ev Aletleri olarak, 8 yıldır büyük özverilerle Türkiye’nin neredeyse her köşesinde sürdürdüğümüz Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu’nu çocuklarla ücretsiz olarak buluşturmaya devam ettiğimiz için çok mutluyuz. Biz, tiyatronun gücünden faydalanarak, “ağaç yaşken eğilir” söylemiyle, sürdürülebilir bir dünya için, 3 yaşın üzerindeki çocuklarımızın çevre farkındalığını artırmayı hedefliyoruz. Bu hedefle sürdürdüğümüz projemiz şimdiye kadar 61 ilde 424 kez sahnelenerek çocukları eğlendirdi, onlara doğa sevgisi aşıladı. Bu anlamlı projemizi daha geliştirmek için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz.”

Sadri Alışık: “Kurumların sanata, çocuklara ve çevreye verdiği destek çok önemli”

Sadri Alışık Kültür Merkezi Genel Koordinatörü Sadri Alışık, kurumların sanata, çocuklara ve çevreye verdiği desteğin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Bosch ile yıllardır aynı hedefler doğrultusunda çok başarılı bir oyun sergiliyoruz. Bugün galasını gerçekleştirdiğimiz, Türk çocuk edebiyatının en önemli yazarlarından Yalvaç Ural’ın kaleme aldığı ve kültür merkezimiz tarafından sahnelenen “La Fonten Orman Mahkemesinde” oyunu ile özellikle tiyatroya sınırlı erişimi olan doğu illerini gezeceğiz. Bu yıl da on binlerce çocukla buluşacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu, çok zahmetli ama bir o kadar da değerli bir iş. Tiyatroya, çocuklara ve çevreye olan duyarlılığını üstün desteklerle gösteren Bosch’a teşekkür ederiz” dedi.

16 ilde çocuklar tiyatroyla buluşacak

Tiyatronun eğlendirirken öğreten gücünden yararlanarak gelecek nesilleri bilinçlendirip, geleceği korumaya yönelik çalışmalarına ve bu kapsamdaki faaliyetlerine 2008 yılında başlayan Bosch Ev Aletleri, bugüne kadar 400’den fazla temsille 150 bini aşkın çocuğa ulaştı. Türkiye’nin her köşesine gitmeyi hedefleyen Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu, bu yıl özellikle tiyatroya ve sanata erişimin kısıtlı olduğu doğu illerinde sahne alacak. Bu kapsamda, SAKM tarafından sahneye konan “La Fonten Orman Mahkemesinde” adlı oyun, yeni sezonda 5 Kasım’da Ağrı’da turneye başlayacak. Tüm temsilleri ücretsiz olarak sahnelenecek olan oyun daha sonra Muş, Bingöl, Elazığ, Malatya, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Kayseri, Aksaray, Konya, Isparta, Burdur, Antalya, Mersin ve Adana’da küçük izleyicileri ve aileleriyle buluşacak.  

Hayvanlar, La Fonten’i yardıma çağırıyor

‘La Fonten Orman Mahkemesi’nde oyununda, insanların çevreyi koruma konusundaki özensizlikleri ve bilinçsizlikleri nedeniyle gün geçtikçe bozulan doğal döngüye dikkat çekiliyor. Her geçen gün doğadaki düzenin bozulmasından endişelenen hayvanlar, sonunda Aslan Kral’ın tavsiyesine uyarak şehre gidiyorlar ve kendilerini anlayacak tek insan olan La Fonten’den yardım istiyor. Klasik La Fonten masallarının yaratıcı bir bakışla yeniden uyarlaması olan oyunda ana fikir olarak, bugünden gerekli önlemler alınmadığı takdirde gelecekte dünyamızın ve dolayısıyla bugünün çocuklarının yaşayacakları olumsuzluklar gösteriliyor. Büyükler olarak anne babaların yaptığı hatalar yüzünden geri dönülmez bir noktaya gelmeden önce, bugünün çocukları uyarılıyor ve onlara her şeyin hala düzeltilebileceği umudu aşılanıyor.

 

Bosch Çevre Çocuk Tiyatrosu 2016-2017 Sezon Turne Takvimi:

5 – 6 KasımAğrı

12 – 13 KasımMuş

19 – 20 KasımBingöl

26 – 27 KasımElazığ

3 – 4 Aralık Malatya

10 – 11 Aralık Şanlıurfa

17 – 18 Aralık Kahramanmaraş

24 – 25 Aralık Kayseri

7 – 8 Ocak Aksaray

14 – 15 Ocak Konya

18 – 19 Şubat Isparta

25 – 26 Şubat Burdur
4 – 5 Mart Antalya

11-12 Mart Alanya

25 – 26 Mart Mersin

1 – 2 Nisan Tarsus

8 – 9 Nisan Adana

22 – 23 Nisan Ceyhan

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.