BOĞAZİÇİ MEZUNLARINDAN YURTDIŞINDA DARBEYE KARŞI LOBİ ATAĞI

424

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED), dünya genelinde 1,5 milyon kişiyi temsil eden dünyanın önde gelen üniversitelerinin mezun derneklerine ve yurtdışında yaşayan Boğaziçi mezunlarına yönelik Türkiye’de yaşanan darbe girişimi konusunda bilgilendirme çalışmaları başlattı.

Özellikle batı kamuoyu ve medyasında 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin doğru algılamadığı ve ciddi bilgi eksikliği olduğu konusunda ülkemizde ortak görüş hakim. Önümüzdeki günlerde de kamu kurumlarının Batı dünyası nezdinde, ülkemiz STK’larını yanına alarak bir girişimde bulunması bekleniyor. Bu kapsamda Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) proaktif davranarak kendi muhatabı olan dünya genelinde yaklaşık 1,5 milyon kişiyi temsil eden 50 civarında üniversite ve mezun derneğini bilgilendirmek amaçlı girişimde bulundu.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) Başkanı Murat Öngör, bu konuda şunları anlattı: “15 Temmuz gecesinde demokrasiye, insan haklarına, parlamenter sisteme yönelik kabul edilemez bir darbe girişimi yaşandı. Bunlar biz Boğaziçi Mezunlarının, bizim üyelerimizin en temel değerleri. Bu değerler, Batı dünyasının da temel kavramları. Oysa maalesef darbe girişimin yaşandığı ilk günlerden itibaren Batı medyasında ve kamuoyunda Türkiye’de yaşananların eksik, ya da yetersiz kavrandığını gözlemledik. BÜMED yönetimi olarak bu kapsamda ne yapabiliriz diye çalıştık. Öncelikli olarak bizim Batı dünyasında muhatabımız olan üniversiteler ve bunların mezun derneklerini bilgilendirmeyi hedefledik. Örneğin, bu kapsamdaki Harvard Mezunlar Derneği’nin 323 bin üyesi, Yale’in 320 bin, MIT’nin 120 bin mezun üyesi var. Biz muhatabımız olan bu mezun dernekleri ile zaten farklı faaliyetler için temas halindeyiz. Bunlar ilgili ülkelerde, ABD’de karar verici kamuoyu oluşturucu konumdaki insanlar. Elbette Batı dünyasında doğru bilgilerin duyurulması için her sivil toplum kurumunun kendi muhatapları ile bu kapsamda bilgilendirme yapmaları gerektiğine inanıyoruz.”

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) Başkanı Murat Öngör, bu girişimlerinin sadece birkaç haftayı kapsamayacağını ilerleyen dönemde de üstlerine düşen sorumluluğu ısrarcı bir şekilde yerine getireceklerini kaydetti: “Lobi, kamuoyunu bilgilendirme çalışmaları, ancak paydaşlarınıza düzenli bir şekilde doğru bilgilerin aktarılması ile oluşabiliyor. O nedenle birkaç seferlik, bir dönemle sınırlı bilgilendirmeler etkili olmaz. Bu nedenle biz muhataplarımızı düzenli şekilde bilgilendirmeye devam edeceğiz. Yine muhatabımız olan mezun derneklerine bu darbe girişimi konusunda bilgi ihtiyacı duydukları takdirde kendilerini bilgilendirmekten memnuniyet duyacağımızı da hatırlatıyoruz.”

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin (BÜMED) yurtdışında muhatabı olan Mezun Dernekleri ve üniversitelere gönderdiği bilgilendirme mektubu:

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği ( BÜMED ) olarak, 15 Temmuz gecesi ülkemiz demokrasisi, Cumhuriyet ilkeleri, insan hakları ve özgürlüklerine karşı yaşanan kabul edilemez darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili, yurtdışında yaşayan mezunlarımız ile yakın işbirliği içinde olduğumuz paydaşlarımız, dünyanın önde gelen üniversitelerinin mezun derneklerini bilgilendirmek istiyoruz.

Demokratik parlamenter sistem ile ülke birlik ve bütünlüğüne yönelik bu darbe girişimine karşı, T.B.M.M. çatısı altında tüm siyasal partilerin ve toplumun farklı kesimlerinin ortak bir duruş sergilemesini ülkemiz açısından çok önemli ve anlamlı buluyoruz. Bu süreçte, özellikle uluslararası medyada yer alan eksik bilgi ve analizlere yönelik olarak ülkemizin, sadece demokratik yollarla seçilmiş ve milletimizin meşru desteğini alan yönetimlere emanet edilebileceğinin, önemle altını çizmek istiyoruz.

Ülke olarak, birlik ve beraberlik içerisinde ve ortak iradeyle bu sıkıntılı süreci atlatacağımıza, siz mezunlarımız ile uluslararası iş ortaklarımızın da destekleriyle ülkemizin eskisinden daha güçlü bir demokrasiyle yoluna devam edeceğine inancımız tamdır.

Boğaziçi Üniversitesi

Mezunlar Derneği

BÜMED

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.