Avon, şiddete uğrayan çalışma arkadaşlarının yanında

12,851

Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadele Protokolü cinsiyete dayalı şiddet konusunda farkındalık yaratmak, şiddet gören çalışanların ihtiyaç duyulması durumunda politika kapsamında destek sağlamak. Yine cinsiyete dayalı şiddet gösteren kişilere yaptırım uygulamak, cinsiyete dayalı şiddet ile bunun iş yerine etkileri ortaya çıktığında bunu ele alış biçimi bakımından yöneticilere ve Avon çalışanlarına yol göstermek ve güvenli bir iş ortamı oluşturmayı amaçlıyor.

Avon olarak şiddet mağdurlarına ve diğer çalışanlara gerekli bilgi, yönlendirme ve kaynakların sağlanması için çalışıldığına dikkat çeken Avon Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika İnsan ve Kültür Direktörü Başak Evrim Daltaban; “Bir anda ortaya çıkıp tüm hayatımızı büyük bir hızla değiştiren pandemi süreci yeterince hayatımızı zorlaştırdı. Küresel bir krize dönüşen pandemi süreciyle uğraşırken aile içi şiddet olayları ise ne yazık ki hız kesmeden artmaya devam ediyor. BM’nin her üç aylık karantina için 15 milyon ekstra kadına yönelik şiddet vakası öngörmesiyle birlikte aile içi şiddet olaylarına karşı şiddet mağdurlarına ve diğer çalışanlara gerekli bilgi, yönlendirme ve kaynakların sağlanması için çalışmalarımızı başlattık.Şirketimizde çalışan şiddet mağdurlarını ve diğer çalışanları, kaynak ve tavsiye edinme amaçlı sosyal kurumlara başvurmaları yönünde teşvik edeceğiz. Çalışanlarımıza şiddet konusunda farkındalığı artırmak, sosyal sorumluluk bilincini geliştirmek, şiddet türlerini ve durumlarını tespit etmek, olayları en aza indirgemek ve müdahale etmek için yöntemler ve yönergeler hakkında bilgilendirme amaçlı eğitim programları geliştirip sunacağız.” dedi.

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Avon Global’in Kasım 2020’de başlattığı Cinsiyet Temelli Şiddet Protokolü doğrultusunda, şiddete uğrayan iş arkadaşlarının her zaman yanında olduklarına dikkat çeken Daltaban;Süreci daha sağlıklı ve işlevsel kılabilmek adına İnsan ve Kültür Departmanı ve İletişim Departmanı ile şirketteki tüm departmanlardan birer elçiden oluşan bir Avon Çatı Takımı oluşturduk.

Kurduğumuz Avon Çatı Takımı şiddet mağdurlarına yardımcı olabilmek için haftanın her günü ve her saati ulaşılabilir olacak. Aynı zamanda şirket içinde yine şiddet mağdurlarına yönelik bir takım esnek çalışma koşulları sunacağız. Bu koşulların içerisinde ofise giriş-çıkış saatlerinde esneklik sağlanması,bir iş yeri güvenlik planının oluşturulması, çalışanın daha güvenli bir yerde konumlanarak çalışmasının sağlanması, gerekmesi halinde güvenlik panik butonu uygulamasının faaliyete geçirilmesi, hukuki veya psikolojik destek sağlanması gibi maddeler yer alıyor. Şiddet ne yazık ki dünyanın ortak sorunu ve biz bu soruna birlikte karşı duruyoruz. Biliyoruz ki birlikte daha güçlü ve daha sesliyiz.” dedi.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.