Ali Cevat Ünsal – Eğitim ve Oyunlaştırma Danışmanı / Blogger

33,292

 

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Ali Cevat Ünsal. Eğitim ve gamification (oyunlaştırma) alanında çalışıyorum, danışmanlık gerçekleştiriyorum. Aynı zamanda insan kaynakları ve eğitim alanında bir blog yazıyorum. Bloğumdan bahsetmek gerekirse, insan kaynakları ve eğitim alanı teknik bir konu olduğu için, bu alanda blog yazmak biraz daha hassas; çünkü bir çok alanda blog yazılabiliyor, daha rahat olunabiliyor. Biz burada uygulamalara ve teori kısımlarına değinerek bir farkındalık yaratma amacındayız. Normal iş tempom ve özel zamanım dışında kendime ayırmış olduğun bu süre içerisinde konularla alakalı bolca ziyaret yapmam, insan kaynakları ve eğitimci kişilerle görüşmem, konferanslara, etkinliklere gitmem gerekiyor. Bu sayede almış olduğum geri bildirimleri, bir de yazabileceğim ilhamın gelmesini beklemiş olduğun bir zaman lazım.

Bir blogger olarak bir çok etkinlikten, konferanslardan özel davetiye alarak oralara katılma şansım oldu. Bunun dışında oralarda gidip bir çok insanla tanışıp, mesleğim hakkında sohbet etme şansım oldu. Bu beni mutlu eden bir konu.

Teknik bir konu olduğu için bazı yazılarda yanılma şansımız oluyor. Onun dışında belirli kurumlarla alakalı, uygulamalarından bahsederken, kurumların kendi politikaları gereği yazıları bazen yayınlayamadığımız, veya bazılarında detaya giremediğimiz durumlar oluyor. Eğer yanlışlıkla bunlara girdiysek de, sonucunda farklı yazışmalar oluşabiliyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi pazarlama ön lisansı yaptım; ayrıca psikolojik ve reklamcılık yan dersleri aldım bu süreç içerisinde. Ardından lisans işletme Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde gerçekleştirdim. Şimdi de açıköğretimden Atatürk Üniversitesi Sosyoloji bölümü okuyorum.

Öncelikle bu iş için pek de bir eğitime ihtiyaç yok, yani belirli bir bölümü yok. Herkesin yapabileceği bir iş. Fakat belirli yetkinliklerinizin olması gerekiyor; bu yetkinlikler de kısaca yazarak kendinizi ifade edebilme ve farklı gözlem araçları kullanarak doğru konuya ulaşabilme. Çünkü sizi okumaları için farklı konular bulmanız gerekiyor.

Bolca hata yapmak diyebilirim. Çünkü hata yapmadan gerçekten hiçbir şey öğrenilebiliyor, kitabi bilgiler yolda bırakabilir sizi. Onun dışında biraz daha istekli olabilirdim bazı şeyler için; isteksiz olduğum veya sıkıldığım için bazı konularda kendimi geliştiremedim. Bir de bir çok yabancı dil diyebilirim.

Kesinlikle aşçı olmak isterdim çünkü hayalimde böyle bir meslek var; hatta meslek olarak değil bir yaşam biçimi olarak. Küçük bir restoran içerisinde farklı lezzetleri sunabileceğim, üretebileceğim bir aşçılık hayalim.

Buneis.com katkılarıyla.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.