90 bini aşkın üniversiteli ve genç çalışan seçti: Türkiye’nin En Gözde Şirketleri belli oldu

1,338

Sürekli gelişen iş gücü piyasasında, yeni mezunların ve genç profesyonellerin istek ve beklentilerini anlamak, en iyi yetenekleri çekmek ve elde tutmak şirketler için büyük önem taşıyor. İşveren Markası tanımıyla tüm dünyada kariyer literatürüne giren bu kavram, şirketlerin potansiyel çalışan adayları nezdindeki itibarını ölçmeye odaklanıyor. Türkiye’de farklı sektörlerden şirketlerin işveren markası olarak performanslarını ortaya koyan ve bu yıl 15.si gerçekleştirilen En Gözde Şirketler araştırması sonuçlandı. Elde edilen verileri değerlendiren EGŞ Araştırma Direktörü, Realta Danışmanlık Kurucusu Ali Ayaz, yaklaşık 90 bin katılımcının yer aldığı bu yılki araştırmanın işveren markasının evrilen görünümüne ilişkin ilgi çekici bilgiler sunduğunu söyledi. Ayaz, “Araştırmada, günümüzün rekabetçi yetenek pazarında, şirketlerin gözden kaçırmaması gereken paha biçilmez iç görüler var. Araştırmanın, cazibelerini artırmayı ve yeni nesil yeteneklerle bağlantı kurmayı hedefleyen şirketler için güncellenmiş bir yol haritası sağladığını söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

“Hibrit çalışma tercihi %78’den %20’ye düştü”

Employer Brand Academy Türkçe Sertifika Programı

Bu yılki araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından birinin hibrit çalışmaya yönelik değişen bakış açısı olduğunu vurgulayan Ali Ayaz, “Geçen yıl, katılımcıların %78’i hibrit çalışma seçenekleri sunmayan bir şirketi düşünmeyeceklerini belirtirken, bu yıl bu sayı önemli ölçüde azalarak sadece %20’ye düşmüş durumda. Uzaktan ve esnek çalışma düzenlemeleriyle ilgili beklentilerin değiştiği görülüyor; bu da şirketlerin yaklaşımlarını yeniden gözden geçirmeleri ve iş arayanların değişen tercihlerine uyum sağlamaları gerektiğini gösteriyor” dedi.

Araştırmada olumlu bir gelişme olarak anket aday memnuniyetinde bir artış eğilimi olduğunu ve memnuniyet puanının %55’ten %67’ye yükseldiğini ifade eden Ayaz, “Bu durum, şirketlerin etkili iletişim, zamanında geri bildirim ve kolaylaştırılmış başvuru süreçleri gibi hususlara odaklanarak genel aday deneyimlerini iyileştirme konusunda adımlar attığını gösteriyor. Bununla birlikte, kuruluşların uyanık kalmaları ve yüksek aday memnuniyeti seviyelerini korumak için işe alım uygulamalarını iyileştirmeye devam etmelerinin önemini daha da arttırıyor” değerlendirmesini yaptı.

Değişen maaş beklentileri – yükselen sektörler

Araştırmada önemli değişime tanıklık edilen bir alanın da maaş beklentileri olduğuna dikkat çeken Ali Ayaz, şunları söyledi: “Bu yılki araştırma verileri, maaş beklentilerinin hızla yükseldiğini ve bunun da finansal kaygılar ile en iyi yetenekleri cezbetme arasında denge kurmaya çalışan şirketler için bir zorluk teşkil ettiğini gösteriyor. Kuruluşların, ücretlendirme stratejilerini dikkatle değerlendirmeleri ve piyasa taleplerine uygun rekabetçi paketler sunmanın yollarını bulmak zorunda olduğu görülüyor. EGŞ 2023 Araştırması, sektöre özgü trendlere de ışık tutuyor. Özellikle savunma sektöründe bir yükseliş gözledik, bir önceki yıla kıyasla daha fazla savunma şirketi ilk 100 listesinde yer aldı. Bankacılık sektörü de ilk 100’deki ağırlığını arttırdı. Bu durum, şirketlerin değişen sektör dinamiklerine uyum sağlama ve işveren markası stratejilerini buna göre uyarlamalarının, tercih edilme oranlarını arttırdığının altını çiziyor.”

En Gözde Şirketler araştırmasında elde edilen iç görülerin, pazar trendlerine ayak uydurmanın ve işveren markası stratejilerini buna göre düzenlemenin önemini vurguladığını belirten Ali Ayaz, şirketlerin bu bulguları derinlemesine inceleyip, çok hızlı değişen iş gücü piyasası hakkında kapsamlı bilgi edinerek, planladıkları yetenek kazanımı programları için daha stratejik adımlar atabileceklerini sözlerine ekledi.

En Gözde Şirketler 2023 yılı tam sonuçları görmek ve haberi indirmek için linki tıklayın.

Yanıtlayın / Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.